Zespół Szkolno-Przedszkolny nr 1 w Nowym Dworze Mazowieckim

Przejście do sekcji:

Przejście do sekcji

Treść strony - Integracja sensoryczna - SI

  • dzieci

Zabawy sensoryczne 29.03 - 2.04.2021

Drodzy Rodzice i Dzieci  w każdy poniedziałek znajdziecie tutaj różne  propozycje zabaw sensorycznych, które możecie wykonywać z dzieckiem w domu.

29.03-02.04.2021

Ciepło-zimno.

stymulacja proprioceptywna, stymulacja dotykowa, różnicowanie prawo-lewo

Dziecko kładzie się na materacu lub kocu. Rodzic masuje dziecko na przemian butelką z ciepła/chłodną wodą. Dziecko może nazywać masowane części ciała, określając czy to np. prawa ręka, lewa noga itp.

 

Poczuj rytmy.

ograniczanie nadwrażliwości dotykowej, rozwój różnicowania dotykowego, rozwój reakcji równoważnych, rozwój koordynacji wzrokowo-ruchowej

→ przygotowujemy ścieżkę sensoryczną z materiałów, dostępnych w domu, o zróżnicowanych fakturach np. wycieraczek, poszewek na poduszki, podkładek pod talerze. Ważne by mieć po kilka identycznych sztuk z daną fakturą. Układamy z nich różne rytmy podwójne np. szorstki-gładki lub potrójne np. szorstki-gładki-kłujący. Ważne by pokazać dzieciom min. 3 ogniwa danego rytmu. Potem dzieci kontynuują układanie rytmu. Gdy cała ścieżka gotowa, ściągamy skarpetki i doświadczamy rytmu stopami (można też jednocześnie głośno nazywać daną fakturę lub głośno przeliczać wycieraczki).

 

Żółw.

stymulacja proprioceptywna, stymulacja dotykowa, rozwój percepcji ciała, poprawa planowania motorycznego

Rodzic układa dziecku na plecach kołderkę obciążeniową lub poszewkę wypełnioną np. woreczkami z ryżem, dużym kocem złożonym w kostkę itp. Zadaniem dziecka jest przejście określonego odcinka pokoju w różnych pozycjach np.: na czworaka, czołgając się, skacząc obunóż lub stopa za stopą.

 

 Co w środku się schowało?

ograniczenie nadwrażliwości dotykowej, rozwój różnicowania dotykowego, rozwój koordynacji wzrokowo-ruchowej, uwaga, koncentracja

Możecie stworzyć memory dotykowe. Potrzebne będą balony(najlepiej w jednym kolorze), tektura oraz różne materiały do wypełnienia balonów-mąka, ryż, fasola, groch, kamyki, kulki czekoladowe, skrawki materiału czy gazety itp.

Nasypujecie razem z dzieckiem do każdego balonu inny materiał, mocno zawiązujecie. Na kartonie narysujecie kwadraty, na które naklejacie poszczególne materiały, którymi wypełniliście balony. Możecie też materiały wsypać do przezroczystych woreczków lub wsypać do plastikowych przezroczystych kubków.

Zadaniem dziecka jest rozpoznać z pomocą dotyku co znajduje się w balonie i ułożyć pod odpowiednim kwadratem na planszy.

Masażyk "Pisanka"

zmniejszanie nadwrażliwości dotykowej ciała,
redukowanie napięcia mięśniowego

https://www.youtube.com/watch?v=jVUoREOVa2k&list=PLXhfVqW17iZYY5RPLYw33RUToMvI6erVX&index=1

Wróć