Treść strony - Rehabilitant

Ćwiczenia na płaskie stopy

Płaskostopie to stan, w którym  łuki po wewnętrznej stronie stopy są niskie lub ich brakuje. Daje to stopie płaski wygląd, a cała podeszwa stopy styka się z podłożem.

wea9WReK09CDgAAAABJRU5ErkJggg==

Stosowanie ćwiczeń korygujących płaskostopie nie jest nową koncepcją. Ponad sto lat temu programy rozciągania i wzmacniania mięśni stóp okazały się niezwykle skuteczne.

1. Krótka stopa

Ćwiczenie krótkiej stopy jest ukierunkowane na małe mięśnie, które wspierają łuk stopy po wewnętrznej stronie stopy. Badania wykazały, że ćwiczenie krótkiej stopy skutecznie poprawia łuk stopy.

Ćwiczenie wykonuje się przesuwając przód stopy po ziemi w kierunku pięty bez podkręcania palców.

wMrFCB6nwJZOgAAAABJRU5ErkJggg==

1. Usiądź na krześle ze stopą na podłodze i palcami skierowanymi do przodu.
  2. Trzymając palce płasko na ziemi, przesuń przód stopy z powrotem po podłodze w kierunku pięty.
  3. Przytrzymaj pozycję krótkiej stopy przez 5-10 sekund.
  4. Zrelaksuj się i powtórz 10 razy na każdej stopie.

1. Rozciąganie łydek

wfeHeOL0H1NGIAAAAASUVORK5CYII=

1. Stań twarzą do ściany, trzymając obie ręce na ścianie, aby zachować równowagę.
  2. Wyciągnij nogę tak, aby była rozciągnięta do tyłu, z prostym kolanem i palcami skierowanymi do przodu.
  3. Trzymając tylną nogę prosto i mocno na ziemi, delikatnie pochyl się do przodu, aż poczujesz rozciągnięcie łydki tylnej nogi.
  4. Przytrzymaj odcinek przez 30 do 60 sekund.
  5. Powtórz 4 razy na każdej nodze.

3. Unoszenie pięty

H8JAcTIGXiGDwAAAABJRU5ErkJggg==

1. Stań ze stopami rozstawionymi na szerokość ramion.
  2. Podnieś pięty nad ziemię jak najwyżej, utrzymując równomierny nacisk na przód stopy.
  3. Przytrzymaj przez 1-2 sekundy w górnej części ruchu, a następnie powoli wróć do pozycji wyjściowej.
  4. Wykonaj 2 zestawy po 10-20 powtórzeń.

4. Yoga Palców

OOTk+olKpoTXadDojlHqfcrVFNF6gWhMYjVo02zJ1TUbv9qnVdeL5HFanmVw+SrstUCgkEIQy3W4LraHQasj8v1hAjQPtgz3mAAAAAElFTkSuQmCC

1. Podnieś duży palec u nogi, naciskając pozostałe 4 palce w dół. Przytrzymaj 5 sekund.
  2. Naciśnij duży palec u nogi, unosząc pozostałe 4 palce do góry. Przytrzymaj 5 sekund.
  3. Powtórz sekwencję 10 razy na każdej stopie.

Przykładowy filmik z ćwiczeniami pomocnymi w przeciwdziałaniu płaskostopiu:

Ćwiczenia oddechowe dla osób, które chorowały na COVID-19

SMS-owa szyja

4 sposoby na złagodzenie problemów bólowych odcinka szyjnego kręgosłupa związanych z korzystaniem z różnego rodzaju mediów bezprzewodowych.

Syndrom SMS-owej szyi, objawy, zapobieganie

Syndrom SMS-owej szyi to termin, który opisuje ustawienie odcinka szyjnego kręgosłupa poprzez nadmierne pochylanie się do przodu przez dłuższy czas, na przykład podczas oglądania telefonu komórkowego podczas czytania i pisania SMS-ów. Taka postawa często powoduje ból szyi i barków, bóle głowy oraz problemy ze wzrokiem.

Objawy:

Sztywność karku: ból i trudności w poruszaniu szyją są zwykle obecne podczas próby poruszania szyją po długim okresie użytkowania

Ból: może być zlokalizowany w jednym miejscu lub może być rozproszony po okolicy, zwykle dolnej części szyi. Może być opisany jako tępy ból lub może być również ostry lub przeszywający w skrajnych przypadkach.

Ból promieniujący: często może wystąpić promieniowanie bólu w barki i ramiona.

Osłabienie mięśni: mięśnie ramion, a mianowicie mięśnie czworoboczne, romboidalne i rotatory zewnętrzne barków są często słabe.

Ból głowy: napięcie mięśni podpotylicznych może prowadzić do napięciowych bólów głowy.

Zapobieganie:

4 ćwiczenia dr Fishmana:

gAAAAAElFTkSuQmCC

j8Q2NHLrS32uQAAAABJRU5ErkJggg==

sq60PlnwAAAABJRU5ErkJggg==

B7ZKENATOtqtAAAAAElFTkSuQmCC

Ćwiczenia wyglądają na proste, ale stanowią wyzwanie. Kluczowym elementem jest odciąganie łopatek do tyłu i w dół oraz trzymanie ich w ten sposób podczas wykonywania ćwiczeń.

Pozdrawiam Konrad Ślizowski

Ćwiczenia dla dzieci

Ćwiczenia dla dzieci do wykonywania w domu (29.03-2.04.2021)

Zebrałem  13 pomysłów na łatwe ćwiczenia  dla dzieci w domu. To naprawdę prosty sposób do zintegrowania rodziny poprzez ruch oraz ćwiczenia każdego dnia.

Obiecuje, że po kilku próbach wszyscy będą zmęczeni a może nawet pojawi się u Was śmiech.

1. Tor z przeszkodami: stwórz w swoim mieszkaniu tor z mebli lub weź kredę i zrób tor na zewnątrz.
  2. Wyścigi taczek, krabów i spacerów niedźwiedzi: Utrzymanie jednej z tych trudnych pozycji zapewnia prawdziwy trening.
  3. Rasy zwierząt: Podskakuj jak króliczek lub żaba; kucaj jak kaczka.
  4. Potańcówka: Włącz muzykę i tańcz w swoim ulubionym rytmie.
  5. Zabawy z balonem : Istnieje nieskończenie wiele sposobów zabawy z balonami w pomieszczeniach. Postaraj się oderwać go od ziemi lub po prostu złapać. Połącz to z tenisem balonowym!
  6. Poszukiwania: Zapisz wskazówki i ukryj je w mieszkaniu. Na koniec dzieci mogą ścigać się, aby znaleźć każdą wskazówkę dotyczącą niewielkiej nagrody.
  7. Pajacyki: Proste, ale dobre dla koordynacji i pobudzające wydolność organizmu.
  8. Spadochron: To stanowisko do ćwiczeń dla dzieci można odtworzyć w domu za pomocą prześcieradeł. Każde dziecko bierze koniec spadochronu lub prześcieradła i wachluje go w górę, podczas gdy jedno z was biegnie pod spodem.
  9. Atak na folią bąbelkową: Jeśli dostaniesz folię bąbelkową w sklepie, wskakuj na nią, aż wszystko pęknie.
  10. Łaskotki : ścigaj swoje dzieci. Kiedy je złapiesz, czas na łaskotanie .
  11. Kręgle w korytarzu: Napełnij butelki z wodą i użyj dowolnej piłki, którą masz.
  12. Walka na poduszki: wyjaśnienia nie są potrzebne.

13. Pompki z popcornem: Połóż małą miskę popcornu na podłodze. Opuść się i wystaw język, aby za każdym  dostać kawałek popcornu.

Pozdrawiam K. Ślizowski

Na konsultacje zapraszam w kazdy piątki w godzinach 9:00-10:00