Zespół Szkolno-Przedszkolny nr 1 w Nowym Dworze Mazowieckim

Przejście do sekcji:

Przejście do sekcji

Treść strony - Zdalna nauka

  • kwiecień

Kochane Przedszkolaki, witajcie po świętach!

 

W ubiegłym tygodniu zawitał do nas kwiecień, który lubi płatać w pogodzie niezłe figle, o czym na pewno niebawem się przekonacie ;)

Posłuchajcie opowiadania, czytanego przez Panią Dorotkę z Motylków pt. "Deszczowa zabawa"

Zapraszamy Was do zabawy ruchowej przy piosence 

"Kwiecień-plecień"

Do naszego tańca potrzebne będą kolorowe pompony, zachęcamy do wykonania ich samodzielnie z bibuły. Poniżej zostawiamy Wam przykładowy taniec, ale zachęcamy również do zabawy spontanicznej i do tworzenia własnych układów tanecznych.

 

Drodzy Rodzice, przeczytajcie dzieciom wiersz pt. „Kwiecień plecień”
H. Ożogowskiej
„Pytały się pąki drzewa:
-Czemu słonko to dogrzewa,
to się w chmury ciemne kryje
i deszcz lunie, wiatr zawieje ?
Chciałyśmy się zazielenić ,
a tu zimno jak w jesieni!…
Na to drzewo im odpowie:
-Znacie o kwietniu przysłowie?
Kwiecień – plecień , bo przeplata
trochę zimy, trochę lata.”

Porozmawiajcie chwilę o tym, jaka pogoda może zdarzyć się w kwietniu i zastanówcie się wspólnie co oznacza przysłowie "Kwiecień plecień, bo przeplata trochę zimy, trochę lata".

A później powtórzcie nazwy wszystkich czterech pór roku. Podzielcie je na sylaby jednocześnie wyklaskując. Zróbcie to ćwiczenie raz jeszcze, ale tym razem dzieląc na sylaby nazwy pór roku układajcie wieżę z tylu klocków ile sylab usłyszczycie. Która pora roku ma najwięcej sylab a która najmniej? A może wszytskie mają tyle samo?

 

Wiedzieliście o tym, że można samemu w domu wywołać deszcz? Na pewno nie ;) i wcale nie potrzeba do tego wielkich czarów, wystarczy tylko przygotować:

– słoik lub szklankę

– ciepłę woda

– kostki lodu

– nakrętkę lub talerzyk

Do słoika nalejcie ciepłej wody – poproście o to osobę dorosłą, żeby się nie poparzyć. Na słoik nałóżcie odwróconą nakrętkę i na niej połóżcie kostki lodu. Teraz trzeba chwili cierpliwości…. Zobaczcie, co stanie się na ściankach słoika. Widzicie krople? Udało Wam się wyczarować deszcz? Gratulacje! 

167565705_151446013532420_95736984787047522_n.jpg?_nc_cat=104&ccb=1-3&_nc_sid=58c789&_nc_ohc=5LsNnLSuAZMAX8tqXbk&_nc_ad=z-m&_nc_cid=0&_nc_ht=scontent.xx&tp=7&oh=09e37f0a9fe282c5582094cc94fd5f99&oe=608C0569125125529_859427411290177_4851016543190430879_n.jpg?_nc_cat=101&ccb=1-3&_nc_sid=58c789&_nc_ohc=Bkb19Ageku0AX-55asK&_nc_ad=z-m&_nc_cid=0&_nc_ht=scontent.xx&tp=7&oh=0ab4c8c4efed9ce08684d8fdc93ebece&oe=608AFF8F

 

Wiemy doskonale, jak bardzo lubicie myzkować, dlatego zapraszamy Was do zabawy rytmicznej. Zanim zaczniecie przgotujcie sobie kolorowe kartki, tak jak poniżej  ↓

oAmdHBrzgJwAAAABJRU5ErkJggg==

Spójrzcie na filmik 

Zabawa rytmiczna

I bawcie się dobrze :)

 

Jak już ustaliliśmy wcześniej kwiecień jest najbardziej pogodowo zmiennym miesiącem w roku. W tym miesiącu pogoda może być zarówno wiosenna, letnia, jesienna i zimowa. Jest to miesiąc, który płata nam figle pogodowe. Żeby się w tym upewnić możecie zrobić zegar pór roku.

Potrzebne materiały:

- papier kolorowy lub kolorowy filc

- tektura lub kartka z bloku technicznego

- bibuła lub farby plakatowe

-wata kosmetyczna

- druciki kreatywne

- klej

- nożyczki

- pinezka biurowa z długą główką

- mała kulka z plasteliny

Sposób wykonania:

Na sztywnej kartce lub tekturze odrysuj koło. Wytnij i podziel na cztery równe części. Każdą część wyklej papierem kolorowym. Zrób to tak, aby kolor tła pasował do danej  pory roku (wzór na obrazku poniżej). Przed wykonaniem drugiej części pracy  przypomnij sobie: Czym charakteryzuje się każda z czterech pór roku? np.

Wiosna -  kwitnące drzewko i  kwiaty,

Zima- bałwanek i śnieg,

Lato- kolorowe motyle i słońce,

Jesień- kolorowe liście i deszcz.

Z kolorowego papieru lub filcu powycinaj elementy, które będą charakteryzowały cztery pory roku.  Umieść je w odpowiednim okienku. Na koniec wytnij ze sztywnego papieru strzałkę, przymocuj ją na środku zegara, za pomocą pinezki. Na metalową końcówką pinezki przymocuj kulkę z plasteliny.