Zespół Szkolno-Przedszkolny nr 1 w Nowym Dworze Mazowieckim

Przejście do sekcji:

Przejście do sekcji

Treść strony - Terapeuta pedagogiczny

Drogi Rodzicu!

Jeżeli zauważyłeś, że Twoje dziecko nie lubi rysować, szybko męczy się podczas rysowania lub malowania, może to świadczyć o ogólnej słabości ruchowej całego ciała, a szczególnie o małej sprawności motorycznej rąk.

 

Jeżeli chcesz pomóc swojemu dziecku usprawnić motorykę dużą nie zabraniaj mu biegania, wspinania się, czołgania, zachęcaj do jazdy rowerkiem. W nabieraniu płynności ruchów ważna jest samoobsługa, a więc zapinanie guzików, wiązanie butów. Zachęcaj dziecko do majsterkowania, lepienia, wycinania, bo to usprawni precyzję rąk.

Aby poprawić sprawność grafomotoryczną rozpoczynamy od ruchów dużych, rozluźniających mięśnie w ramionach i przedramionach, np. rysowanie w powietrzu fal, gór, kółek, figur geometrycznych, czy zamalowywanie dużych przestrzeni farbami, przy pomocy rąk lub grubych pędzli.

 

Żeby usprawnić motorykę małą dziecko może na przykład:

- lepić z ciasta, plasteliny, modeliny ludziki, figurki itp.,

- wycinać, wydzierać,

- malować,

- wyszywać,

- nawlekać koraliki,

- rysować po śladzie,

- rysować jedną i obiema rękami,

- zgniatać, składać papierAby zachęcić dziecko do rysowania, „pobawcie się w rysowanie”: można rysować patykiem na piasku, kredą na betonie, obrysowywać rękę, stopę, odciskać umoczoną w farbie rękę, stopę lub przedmiot.Wróć