Treść strony - Logopeda

Ćwiczenia Pionizacji języka

Ćwiczenia z wykorzystaniem chrupek i ryżu preparowanego.

1.Ćwiczenie pionizacji języka, usprawnianie jego czubka.

Na czubku języka kładziemy ryż preparowany, kawałki andrutów. Dziecko przemieszcza język z produktem (żuchwa nieruchoma) w kierunku górnej i dolnej wargi, oraz kącików ust.

2.Ćwiczenie utrzymania napięcia i położenia języka, jego pionizacji i dojrzałego typu połykania.

Podczas oglądania bajki lub słuchania czytanej książki dziecko utrzymuje jak najdłużej produkt ( ryż preparowany, płatki śniadaniowe, andruta) na czubku języka, przy górnym wałku dziąsłowym

E08tT7A1vCa5AAAAAElFTkSuQmCC

3. Ćwiczenie pionizacji języka, usprawnianie czubka języka.

Prosimy, aby dziecko pośliniło ryż preparowany i przykleiło go pod nosem. Następnie dziecko sprawnym ruchem języka zabiera ziarenko. Powtarza kilkakrotnie może być kontrola wzrokowa – ćwiczenie wykonywane przed lustrem.

xuejBN59koAAAAASUVORK5CYII=

4.Ćwiczenie pionizacji języka, napinania i rozluźniania masy języka.

Dziecko nadziewa chrupek śniadaniowy w kształcie kółek z dziurką na drewniany patyczek do grilla. Przesuwa czubkiem języka chrupek w gorę mieszadełka, a następnie zjada smakołyk. Glowa dziecka nie powinna odchylać się do tyłu, dolna warga, zęby i żuchwa nie pomagają językowi w przesuwaniu chrupka.

AMpkTDqacNvkAAAAAElFTkSuQmCC

5. Ćwiczenia oddechowe, mięśni warg i policzków i mięśni pierścienia zwierającego gardło.

Na talerzyk kładziemy płatki śniadaniowe. Dziecko zdmuchuje je z talerzyka za pomocą słomki.

iCcWWa13Ed13EdXzCuTPM6ruM6ruMLxv8HFFV1wEXDPWoAAAAASUVORK5CYII=

6.Ćwiczenia oddechowe, mięśni warg i policzków i mięśni pierścienia zwierającego gardło.

Na jednym z pojemników wysypujemy płatki kukurydziane. Prosimy dziecko, żeby zasysając słomką produkt, przeniosło go do drugiej miseczki.

9KLCq0N2PZAAAAABJRU5ErkJggg==