Zespół Szkół nr 1 w Nowym Dworze Mazowieckim

Wyszukiwarka

Menu dodatkowe

Nawigacja

Treść strony

Integracja sensoryczna

Integracja sensoryczna /SI/ to metoda terapii, która została opracowana przez dr A.Jean Ayres  wybitnego psychologa, terapeutę zajęciowego  z  USA.

Dr Ayres przez wiele lat szukała odpowiedzi na pytanie, co przeszkadza dzieciom w zdobywaniu nowych umiejętności, nauce. Opracowała testy diagnostyczne, obserwację kliniczną umożliwiającą przeprowadzenie oceny rozwoju procesów sensorycznych u dziecka oraz w przypadku istniejących deficytów, system ćwiczeń umożliwiający ich zniwelowanie.

Integracja sensoryczna to proces podczas, którego następuje organizacja wszystkich informacji sensorycznych docierających do centralnego układu nerwowego.  Wrażenia sensoryczne odbierane przez receptory z układów: dotyku, węchu, z smaku, słuchu, ruchu i propriocepcji - czucia głębokiego oraz z przedsionka, są rejestrowane, interpretowane i odbierane przez układ nerwowy w taki sposób, aby organizm mógł je odczytać i wykorzystać w celowym działaniu. Dzięki temu procesowi potrafimy zdobywać nowe doświadczenia uczyć się, opanować takie czynności jak np.: mówienie, pisanie, czytanie, skakanie czy jazda na rowerze. Dzięki prawidłowo rozwiniętej integracji sensorycznej organizm potrafi wyciszyć się bądź pobudzić, w zależności od oczekiwań środowiska i  dostosować swój poziom pobudzenia do zaistniałej sytuacji.

             

 

 

 

Intranet

Kontakt

Dane kontaktowe

Zespół Szkolno-Przedszkolny
ul. Młodzieżowa 1,
05-101 Nowy Dwór Mazowiecki

NIP: 5311688691, REGON: 146254836

PP5 22 775 58 71
Sekretariat Zespołu - tel./fax 22 775 50 00
SP7 ul. Młodzieżowa 1 - 22 775 50 00
SP7 ul. Młodzieżowa 3 - 22 775 32 10

Deklaracja Dostępności

Mapa - lokalizacja

Newsletter

Dopisz się do newslettera.

Godziny otwarcia

Godziny pracy sekretariatu zespołu

poniedziałek - czwartek 7.30 - 15.30

piątek                             7.00 - 15.00

Stopka

Copyright Zespół Szkół w Nowym Dworze Mazowieckim

Rozmiar czcionki

Wersja o wysokim poziomie kontrastu

Przełącz się na widok strony o wysokim kontraście.
Powrót do domyślnej wersji strony zawsze po wybraniu linku "Graficzna wersja strony" znajdującego się w górnej części witryny.