Wesoła gimnastyka buzi i języka

Warunkiem prawidłowego wymawiania wszystkich głosek jest sprawne funkcjonowanie narządów artykulacyjnych. Podczas wymawiania poszczególnych dźwięków mowy poruszamy językiem, wargami, podniebieniem miękkim oraz żuchwą. Ruchy te powinny być celowe i bardzo dokładne. Dlatego tez narządy mowy trzeba ćwiczyć tak, aby wypracować precyzyjne ruchy.

Najważniejszą zasadą w pracy logopedycznej jest systematyczne i codzienne powtarzanie ćwiczeń z dzieckiem w domu. Ćwiczenia logopedyczne nie muszą być dla dziecka przykrą koniecznością, wszystko zależy od Ciebie Drogi Rodzicu - od tego w jaki sposób podejdziesz do swojego dziecka. Ćwiczenia logopedyczne mogą być naprawdę miłą i przyjemną zabawą z Twoim dzieckiem.

PAMIĘTAJ!!!

EFEKTYWNOŚĆ ĆWICZEŃ MOŻLIWA JEST TYLKO POPRZEZ WIELOKROTNE POWTARZANIE.

ĆWICZ BAWIĄC SIĘ Z DZIECKIEM.

Do ćwiczeń można wykorzystać wiele różnych smakołyków, łakoci (np. krem czekoladowy, kisiel, miód, mleko w proszku, chrupki itp.) - tak bardzo uwielbianych przez dziecko, a które z kolei mogą posłużyć nam do usprawniania funkcjonowania narządów mowy (języka, warg).
Możemy również wykorzystać wiele różnych zabawek i drobnych przedmiotów (typu: piórka, kłębuszki waty, kawałki styropianu, kolorowe piłeczki itp.) dla uatrakcyjnienia ćwiczeń. Wszystko to, jak ćwiczenia zostaną przeprowadzone zależy od naszej kreatywności, co z kolei daje dziecku dużo radości.
Im młodsze dziecko - wiadomo, że tych zabawek, różnokolorowych przedmiotów powinno być więcej.
Ćwiczenia powinny być prowadzone w formie zabawowej, np. opowiadając dziecku o kotku, trzeba naśladować zachowanie zwierzątka, które wstało, ziewa (ćwiczenia podniebienia miękkiego), pije mleczko, oblizuje się itd. (ćwiczenia języka).

ĆWICZENIA BUZI I JĘZYKA

Miejskie Przedszkole nr 67 z Oddziałami Integracyjnymi w Katowicach

Logopeda | ZESPÓŁ PLACÓWEK OŚWIATOWYCH W DYSIE Szkoła Podstawowa im.  Lotników Polskich Przedszkole

PRAWIDŁOWOŚCI ROZWOJU MOWY I JĘZYKA DZIECKA SZEŚCIOLETNIEGO - ppt pobierz