Treść strony - Akcje

,,Witaj majowa jutrzenko,
Świeć naszej polskiej krainie,
Uczcimy ciebie piosenką,
Która w całej Polsce słynie.

Witaj maj, piękny maj,
U Polaków błogi raj”.

W naszej szkole, zorganizowaliśmy obchody Święta Konstytucji 3 Maja. W każdej klasie odbyła się lekcja historii i zajęcia z wychowawcą podczas których omawiano wydarzenia historyczne i okoliczności powstania pierwszej polskiej konstytucji. Każda klasa dekorowała swoją salę. Uczniowie przygotowali, chorągiewki, plakaty i inne prace plastyczne związane z obchodami majowego święta.

3 Maja 1791r. miało miejsce bardzo ważne wydarzenie dla naszego kraju. To właśnie wtedy uchwalono pierwszą w Europie a drugą na Świecie po Stanach Zjednoczonych Ameryki Północnej ustawę w naszym państwie.....Konstytucję.

Rocznica uchwalenia Konstytucji 3 Maja obchodzona była w czasie zaborów przez patriotyczną część społeczeństwa polskiego. Pod koniec XIXw. w Galicji obchody te przybierały doniosły charakter. Również w okresie międzywojennym rocznica ta była wielkim świętem państwowym. Jednak po II wojnie światowej w okresie Polski Ludowej zaprzestano obchodzenia tej uroczystości. Dopiero w 1990r. Sejm Rzeczypospolitej przywrócił jako święto państwowe- to jest rocznicę uchwalenia pierwszej polskiej konstytucji.

W dniu dzisiejszym kontynuujemy tę tradycję wpisaną głęboko w naszą historię narodową. Po to przypominamy karty historii, by czerpać z nich siłę i mądrości, które pozwalały Polakom przetrwać.

• plakat