DNI TEATRU

W marcu w Szkole Podstawowej nr 7 obchodzony był Międzynarodowy Dzień Teatru. W tym roku tematem przewodnim było czytelnictwo i ochrona danych osobowych, nawiązując do Roku Rozwoju Czytelnictwa ogłoszonego przez Ministerstwo Edukacji oraz programu GIODO „Twoje dane – Twoja sprawa”.

Święto teatru obchodzone jest 27 marca, u nas uroczystości trwały kilka dni, a rozpoczęły się Konkursem Wiedzy o Teatrze dla klas trzecich. Mistrzowski tytuł zdobył a klasa 3 A, drugie miejsce 3 E, a trzecie - 3 B. 30 marca Koło Teatralne klas 1 – 3 miało prapremierę swojego przedstawienia „Królewna się nudzi”, które zaprezentowało zaproszonym rodzicom.

31 marzec był głównym dniem obchodów w klasach 0 – 3. Zgromadzoną społeczność szkolną, dyrekcję, nauczycieli oraz gości z Publicznego Przedszkola nr 5 przywitała pani Ewa Ładniak wraz z paniami: Izą Ryńską-Pieluchowską i Aleksandrą Pocheć, które zainaugurowały teatralne świętowanie. W pierwszej kolejności wystąpili młodzi aktorzy koła teatralnego. Sztuka opowiadała o królewnie, która strasznie się nudziła i nikt nie potrafił znaleźć dla niej ciekawego zajęcia. Pomogła dopiero zaczarowana biblioteka, zapomniana przez wszystkich. Książki stały się doskonałym lekarstwem na nudę.

Po występie koła teatralnego na scenie prezentowały się poszczególne klasy. Zeróweczki w przepięknych strojach zaśpiewały piosenkę o magicznych książkach, w których można znaleźć księżniczki i rycerzy. Klasy pierwsze pokazywały swoje transparenty zachęcające do czytania. Drugie klasy wykonały z kolorowych brystoli książki ze sławnymi pisarzami i ich cytatami. Trzecioklasiści prezentowali scenki, opowiadające o zagrożeniach czyhających na nas w Internecie.

Dzień później swoje obchody Dnia Teatru miały klasy 4 – 6. Koło teatralne klas starszych wystąpiło z przedstawieniem pt. „Alicja w krainie telewizyjnych czarów”. Sztuka w krzywym zwierciadle pokazywała współczesne realia obowiązujące w telewizji – wielkimi gwiazdami stają się ludzie rozpoznawalni, robiący show, a nie ci, co coś sobą reprezentują. Widowisko było bardzo ciekawe i pouczające. Następnie na scenie prezentowały się zespoły klasowe. Klasy czwarte przygotowały krótkie scenki dotyczące zagrożeń płynących z udostępniania swoich danych osobowych. Piątoklasiści krótkie historyjki ze swoich ulubionych lektur, a szóstoklasiści wykonali książki z cytatami promującymi czytelnictwo.

Po takich obchodach Dnia Teatru wszyscy bez wątpienia potwierdzą, zgodnie z hasłem przewodnim uroczystości, że „Kto czyta książki, żyje podwójnie”.

Aleksandra Pocheć

Zespół Szkolno-Przedszkolny