Wycieczka klasy IV c i IV a do Muzeum Papiernictwa w Konstancinie-Jeziornej

Dnia 8 marca uczniowie klasy IV c i IV a wybrali się do Muzeum Papiernictwa. Po dotarciu na miejsce przewodnik przedstawił nam krótką historię papieru i papierni w Jeziornej. Następnie mogliśmy się dowiedzieć trochę na temat współczesnej technologii produkcji papieru i poznać kolejne etapy produkcji papieru: od początku, kiedy masa papiernicza wlewana jest na sito, aż po sam koniec, czyli do papieru nawiniętego w 1 tonowe role. Po części teoretycznej czekały na nas zajęcia praktyczne czyli własnoręczne czerpanie papieru. Każdy z uczestników wycieczki czerpał arkusze papieru: zielone ze znakiem wodnym oraz białe z zatopionymi płatkami kwiatów. Ręcznie czerpany papier układany był na przygotowane do tego filce, jeden na drugim, a potem w prasie odciskany z nadmiaru wody. Następnie papier był suszony w specjalnych elektrycznych suszarkach. Na zakończenie każdy uczestnik otrzymał na pamiątkę własnoręcznie wyczerpane arkusze papieru.

Zespół Szkolno-Przedszkolny
ul. Młodzieżowa 1,