Dokarmianie ptaków klasa 1b

Podczas styczniowych zajęć uczniowie z klasy 1b próbowali odpowiedzieć na pytanie, jakie ptaki można spotkać u nas zimą, a co zmusza inne do wędrówek do „ciepłych krajów”. Omówiliśmy wybrane ptaki pozostające na zimę, które możemy spotkać w karmnikach i w przydomowych ogrodach, a wśród nich: sikory bogatkę i modraszkę, wróbla zwyczajnego oraz mazurka, grubodzioba, dzwońca, kwiczoła, kosa oraz ptaki krukowate – gawrona, kawkę, sójkę i srokę. Ciekawostką były gatunki, dla których to Polska jest „ciepłym krajem”, bo to do nas przylatują na zimę: duża część gili oraz w niektóre zimy jemiołuszki.

Podsumowaniem nabytej wiedzy było stworzenie przez dzieci „szaszłyków witaminowych” dla ptaków składających się głównie z: suszonych jabłek, moreli, daktyli i rodzynek. Do karmnika natomiast wsypaliśmy owies, płatki owsiane i nasiona słonecznika. 29 stycznia 2016 roku  uczniowie swoje przekąski dla ptaków zawiesili na drzewach na terenie naszej szkoły.

Podczas dokarmiania ptaków dzieci uświadomiły sobie, że bez ich pomocy wiele ptaków mogłoby nie przeżyć trudnych, zimowych warunków. Jednocześnie jest to doskonała okazja do kształtowania u dzieci poczucia odpowiedzialności, obowiązkowości oraz wrażliwości na los zwierząt. Największą nagrodą i zapłatą dla dzieci jest świergot ptaków dochodzący z „ptasiej stołówki”.

Magdalena Kujawa

Zespół Szkolno-Przedszkolny