Międzynarodowy Miesiąc Bibliotek Szkolnych

Od wielu lat październik jest Międzynarodowym Miesiącem Bibliotek Szkolnych.

Krótka historia

W 1971 roku powstało Międzynarodowe Stowarzyszenie Bibliotekarzy Szkolnych, które zajmuje się problemami bibliotek oraz bibliotekarzy szkolnych. Stowarzyszenie to w 1999 roku zainicjowało Międzynarodowe Święto Bibliotek Szkolnych. Obchodzone było w czwarty poniedziałek października. Cel akcji to zwrócenie uwagi na ogromną rolę bibliotek w życiu szkoły, w edukacji i rozwijaniu zainteresowań czytelniczych. Od 4 lat świętujemy cały miesiąc.

Z tej okazji nasza biblioteka szkolna podjęła działania, aby uczcić październikowe święto.

►  „KIERMASZ KSIĄŻEK”

Kiermasz trwał  od 26 do 30 października. Przygotowana przez bibliotekę oferta książek była różnorodna: od bajek, kolorowanek dla najmłodszych, po interesujące nowości z literatury beletrystycznej, popularnonaukowej dla starszych uczniów i dorosłych. W przygotowaniu stoisk kiermaszowych i sprzedaży pomagał Klub Przyjaciół Biblioteki.

► ”ZAKŁADKA Z KSIĄŻKĄ”

Akcja miała na celu zachęcenie uczniów do odwiedzania biblioteki szkolnej.  W każdy czwartek miesiąca na dużej przerwie czytelnik  otrzymywał pamiątkową zakładkę za każdą wypożyczoną książkę.

►  PLEBISCYT „Książki naszych marzeń”

Na początku października ogłoszono plebiscyt na ulubioną książkę naszych czytelników. Uczniowie chętnie brali udział w głosowaniu, wymieniając tytuły swych ukochanych pozycji książkowych.

► „Quiz błyskawiczny  o książce i bibliotece”

Uczniowie mieli okazję wykazać się wiedzą na temat podstawowych pojęć związanych z biblioteką  i jej księgozbiorem. Uczestnicy otrzymali nagrody niespodzianki.

Oprócz tego:

W miesiącu październiku  zorganizowano „ SPOTKANIA Z BAJKĄ”  dla najmłodszych. Bibliotekę szkolną odwiedziły: grupa „Motylki” z Publicznego Przedszkola nr 5, grupa „Tygryski” z klasy Ob oraz uczniowie z klasy Ie. Spotkaniom towarzyszyły zajęcia plastyczne. Starsi uczniowie mogli obejrzeć prace wykonane przez najmłodszych na wystawie w czytelni.

Zespół Szkolno-Przedszkolny
ul. Młodzieżowa 1,