Baw się, ucz i wygrywaj z e-podręcznikami!

Wymyślcie ciekawe zajęcia z wykorzystaniem e-podręczników i wygrajcie dla swojej szkoły 30 tabletów.

Ogłaszamy konkurs na najciekawszy pomysł na zajęcia edukacyjne z wykorzystaniem e-podręczników. Zajęcia mogą być prowadzone w szkole, w środowisku lokalnym lub jako praca domowa. Scenariusz może zakładać wykorzystanie e-podręczników bezpośrednio przez uczniów lub pracę z e-podręcznikami w klasie, np. z wykorzystaniem rzutnika i ekranu lub tablicy multimedialnej. Nagrodę główną i dodatkowe przyznamy na każdym z czterech poziomów edukacyjnych (edukacja wczesnoszkolna, klasy IV–VI; gimnazja; szkoły ponadgimnazjalne).

Proponujemy, aby konkurs w szkole koordynowała biblioteka szkolna – zbierała pomysły zgłoszone przez uczniów i nauczycieli oraz wybrała najlepszy na każdym poziomie realizowanym w danej szkole. Biblioteki mają pełną dowolność w organizacji tych wyborów. W szkołach bez biblioteki – akcję może prowadzić dyrektor szkoły. Kryteria oceniania podane są w Regulaminie konkursu. Projekty – pomysły na zajęcia z wykorzystaniem e-podręczników również mogą mieć dowolną formę.

Chcemy oceniać nie tylko wartość merytoryczną pomysłu, ale także kreatywność, wykorzystanie możliwości lokalnych (np. wizyty w muzeum, kinie i innych miejscach kultury, w lesie, w parku, na boisku, a także spotkania z ciekawymi osobami itp.) i proponowane metody pracy dydaktycznej.

Wyższą ocenę można otrzymać także za zastosowanie metody projektu badawczego, opisanie pomysłu w formie scenariusza zajęć czy za atrakcyjne udokumentowanie w internecie przebiegu realizacji pomysłu (na dowolnej stronie, w dowolnej formie – im ciekawej, tym lepiej!).

Wybrany pomysł (lub pomysły w przypadku szkół podstawowych) szkoła wprowadza do formularza elektronicznego SIO. Dokładny link podamy na stronie konkursu:www.ore.edu.pl/konkurs/o-konkursie.

UWAGA!!! FORMULARZ BĘDZIE AKTYWNY OD DNIA 1 GRUDNIA 2015! Na zamieszczenie opisu pomysłu szkoły mają czas do 11 grudnia 2015 roku. Pełny harmonogram dostępny jest w Regulaminie.

Aby wystartować w konkursie:

1.    Poznaj e-podręczniki.

2.    Opracuj pomysł na zajęcia (także lekcyjne) z wykorzystaniem dowolnego e-podręcznika (pomysły w formie scenariusza, zrealizowane i zawierające dokumentację z działań, mają większą szansę na wygraną, o szczegółach przeczytaj w Regulaminie).

3.    Zgłoś pomysł do dyrektora lub wychowawcy klasy.

Szkoła wybiera najlepszy pomysł (lub pomysły w przypadku szkół podstawowych) i jego opis zamieszcza w specjalnie przygotowanym formularzu w strefie zalogowanych SIO.

Dla kogo?

W konkursie mogą wziąć udział uczniowie i nauczyciele ze szkół podstawowych, gimnazjalnych i ponadgimnazjalnych. Z każdej szkoły może wystartować wiele zespołów, ale każda placówka może zgłosić tylko jeden, najlepszy pomysł na każdym poziomie realizowanym w danej szkole.

Nagrody

Nagrodą w konkursie na każdym poziomie jest sprzęt elektroniczny, który zostanie przekazany szkołom:

·         I nagroda – 30 tabletów wraz z szafą na sprzęt elektroniczny

·         II nagroda – 5 tabletów