Wycieczka 1b i 1c do Młyna Gąsiorowo

Zastanawialiście się kiedyś, jak długą drogę musi przebyć ziarenko zboża, zanim trafi do naszej kanapki? Klasa 1b i 1c postanowiły to zbadać!

10 listopada, mimo mało sprzyjającej pogody , pierwszaki wyruszyły na wycieczkę do Młyna w Gąsiorowie. Pogoda nie rozpieszczała, więc na miejscu wszyscy zostali powitani gorącą herbatą. Po krótkim rozruszaniu kości pierwszaki zaczęły poznawać historię zboża i tradycję przygotowywania chleba. Nie obyłoby się oczywiście też bez próbowania na surowo wszystkich dostępnych tam ziaren. Następnym punktem atrakcji, zaraz po karmieniu kóz i kaczek, była lekcja ludowej przyśpiewki. Dzieci dzielnie powtarzały słowa, a nawet same wymyśliły układ taneczny do przedstawianej muzyki.

Najważniejszą częścią wycieczki było pieczenie pierwotnego chleba – podpłomyków oraz ugniatanie własnego bochenka chleba. Nie jest to wcale proste! Wymaga współpracy i zaangażowania, szczególnie w czasie ozdabiania własnej połówki bochenka.

Po wypieczeniu obu rodzajów chlebka, okazało się, że pierwotny chleb smakuje jak chipsy! Wiadomo, po dniu pełnym wrażeń, wszystko smakuje doskonale.

Czas zabawy bardzo szybko upłynął, więc wszyscy pięknie podziękowali Gospodarzom za ważną naukę oraz świetną zabawę i wyruszyli w powrotną drogę.

Pierwszaki wciąż wspominają minioną wycieczkę – był to dla nich bardzo ważny dzień.

Zespół Szkolno-Przedszkolny
ul. Młodzieżowa 1,