„POLSKA MOJA OJCZYZNA” - uroczysta lekcja historii w Szkole Podstawowe nr 7 im. Orła Białego z okazji 97 rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości.

W przeddzień Narodowego Święta Niepodległości odbyła się w Szkole Podstawowej nr 7 w Nowym Dworze Mazowieckim uroczysta patriotyczna akademia przygotowana przez uczniów klasy III e, pod kierunkiem pani Katarzyny Tomaszewskiej i Małgorzaty Kamińskiej.

Zebrani na sali forum uczniowie, nauczyciele oraz dyrekcja szkoły z zainteresowaniem obejrzeli symboliczne sceny, przedstawiające trudne momenty z historii naszego kraju.

Aktorzy grali z wielkim zaangażowaniem.  Odegrali scenę trzech rozbiorów Polski, mówili o bohaterach tamtych dni: Tadeuszu Kościuszce, Henryku Dąbrowskim, Józefie Wybickim oraz Józefie Piłsudskim. Zaśpiewali wiele pieśni patriotycznych, takich jak: „Rota”, Warszawianka”, „Marsz I Brygady”, „Jestem Polakiem”. Odzyskaniu przez Ojczyznę niepodległości towarzyszył radosny taniec dziewczynek w biało-czerwonych strojach z biało-czerwonymi chustami.

Wszystko to działo się na tle pięknej, oddającej nastrój dekoracji.

Tego samego dnia o godzinie 18.30 uczniowie klasy III e wystąpili jeszcze raz – tym razem dla swoich rodzin. Rodzice i dziadkowie nie kryli wzruszenia. Lekcja historii bardzo im się podobała. Szczególnie uroczysty był moment wspólnego odśpiewania przez wszystkich hymnu narodowego „Mazurka Dąbrowskiego”.

Była to wspaniała lekcja patriotyzmu dla małych i dużych.

tekst: Katarzyna Tomaszewska

foto: Małgorzata Kulesza