Warsztaty twórcze „Nowy Dwór Mazowiecki – Moja mała Ojczyzna”

W dniu 27 października 2015 roku w Zespole Szkół nr 1 w Nowym Dworze Mazowieckim Szkole Podstawowej nr 7 im. Orła Białego odbyły się warsztaty twórcze pod tytułem „Nowy Dwór Mazowiecki – Moja mała Ojczyzna”. Na zaproszenie organizatorów przybyły trzyosobowe drużyny  trzecio- i piątoklasistów ze wszystkich nowodworskich szkół podstawowych. Gości serdecznie przywitała  Wicedyrektor Szkoły Pani Irmina Bieńkowska i Pan Tomasz Szadkowski oraz organizatorzy Pani Paulina Wieczorek, Pani Mirosława Franczak, Pani Maria Boczek oraz Pani Magdalena Kujawa.

Głównym celem warsztatów było przybliżenie uczniom znajomości własnego regionu, różnorodności walorów turystycznych oraz rozwijanie wyobraźni i zainteresowań plastycznych. Mottem warsztatów była myśl Cycerona „Żadne miejsce nie powinno być dla ciebie milsze od ojczyzny”.

Uczniowie warsztatów podzieleni na grupy wypracowali kilka definicji pojęcia „mała ojczyzna”, układając krzyżówki tematyczne.  Kolejnym zadanie uczniów były przedstawienie najpiękniejszego i najważniejszego dla nich symbolu Nowego Dworu Mazowieckiego wraz z naniesieniem na swojej pracy własnoręcznych ilustracji pięciu walorów przyrodniczych oraz wartości historycznych, kulturowych i krajobrazowych tego obszaru. Na zakończenie warsztatów uczniowie zaprezentowali efekty swoich działań.

Warsztaty dały możliwość rozwijania kompetencji do twórczego poszukiwania rozwiązań, umiejętności  pracy w grupie, dokonywania wyboru i podejmowania decyzji. Dzieci zapoznały się z historią swojej gminy i rozwinęły swoją wiedzę dotyczącą funkcjonowania „małych ojczyzn”.

Na zakończenie warsztatów Dyrektor Szkoły Pani Agnieszka Pindel oraz Wicedyrektor Pani Irmina Bieńkowska wręczyły dla uczniów pamiątkowe dyplomy.

Organizatorzy serdecznie dziękują nauczycielom i uczniom  ze szkół nowodworskich za przybycie  i niezwykle twórczą pracę.

Do zobaczenia za rok.

Paulina Wieczorek, Mirosława Franczak, Maria Boczek, Magdalena Kujawa