Święto Pierwszaków

Uczniowie klas pierwszych ze Szkoły Podstawowej nr 7 im. Orła Białego w Nowym Dworze Mazowieckim przygotowywali się do tej uroczystości od trzech tygodni. Uczyli się dzielnie wierszy, piosenek, wytrwale ćwiczyli podczas prób.

14 października 2015 roku, od samego rana, w szkole panowała świąteczna atmosfera. Uczniowie ośmiu klas pierwszych, ubrani w stroje galowe przyozdobione różnobarwnymi chustami, zajęli miejsca na pięknie udekorowanej sali forum.

Nadszedł moment rozpoczęcia. Powitano zaproszonych gości- przedstawicieli Rady Miejskiej          w osobach:  wiceprzewodniczącego pana Jerzego Plackowskiego, przewodniczącej Komisji Oświaty, Kultury, Sportu i Turystyki pani Grażyny Brzozowskiej,  radnego pana Włodzimierza Laura, panią Agnieszkę Sejdę - Naczelnika Wydziału Edukacji i Spraw Społecznych, proboszcza Parafii pod wezwaniem Świętych Apostołów Piotra i Pawła- księdza prałata Krzysztofa Czyżyka, wiceprzewodniczącego Rady Rodziców- Jacka Tobijasza, a także dyrektora Zespołu Szkół nr 1- panią Agnieszkę Pindel, wicedyrektorów Zespołu Szkół nr 1, nauczycieli, wychowawców, pozostałych pracowników szkoły, rodziców, opiekunów oraz wszystkich pierwszoklasistów.

Uroczystość poprowadzili starsi koledzy- uczniowie klas czwartych.

Wspomnieli, że pasowanie stanowi przeżycie nie tylko dla samych dzieci- kandydatów na uczniów, ale także dla ich rodziców, nauczycieli, koleżanek i kolegów. Podczas przygotowań dzieci poznają prawa i obowiązki ucznia, poznają szkołę, jej pracowników, otoczenie. Poznają Ojczyznę, symbole narodowe. Uroczystość pasowania jest nijako egzaminem dojrzałości dziecka do podjęcia obowiązków ucznia.

Obowiązkiem zaś każdego ucznia jest zgłębianie tajemnic Krainy Wiedzy oraz dbanie o honor ucznia, słuchanie przewodników po tej krainie- nauczycieli, wychowawców, a także przyjaźń i koleżeństwo.

Po słowach wstępu rozpoczęła się część artystyczna, w której to pierwszoklasiści pięknie recytowali wiersze i śpiewali piosenki. Jedną z nich wykonali w języku angielskim.

Następnie przystąpiono do egzaminu. Uczniowie odpowiadali na trudne pytania dotyczące szkoły oraz rozwiązywali zagadki. Wykazali się nie lada umiejętnościami. Egzamin zdali śpiewająco.

Po egzaminie dzieci zwróciły się do pani dyrektor tymi słowami:

„Szanowna Pani Dyrektor uśmiecha się miło

I od razu strach gdzieś zniknął i lżej na duszy się zrobiło.

Pani dziś do nas też puszcza oko.

Nie ma się co martwić, w szkole będzie spoko!”

Pani dyrektor Agnieszka Pindel , po tych pięknych słowach, zwróciła się do dzieci podkreślając, że na dzisiejszej uroczystości to one są najważniejsze. Udowodniły, poprzez ciężką pracę w ostatnich tygodniach, że mogą być przyjęci w poczet uczniów klasy pierwszej. Życzyła im wytrwałości                   i sukcesów w nauce.

Następnie wystąpili przedstawiciele rodziców poszczególnych klas. Przyrzekali pomagać swoim dzieciom, wspierać ich w każdej sytuacji życiowej.

W niezwykle podniosłej atmosferze, po wprowadzeniu pocztu sztandarowego i odśpiewaniu hymnu szkoły, pierwszacy ślubowali być dobrymi Polakami, godnie reprezentować swoją szkołę, swym zachowaniem i nauką sprawiać radość rodzicom i nauczycielom.

Po złożeniu ślubowania, pani dyrektor dokonała symbolicznego pasowania na ucznia. „Pasuję Cię na ucznia”-mówiła, dotykając ołówkiem- jak czarodziejską różdżką, ramion swoich podopiecznych.

Gdy pasowanie zostało zakończone, głos zabrali goście. Życzyli nowym uczniom sukcesów w nauce, dobrych nauczycieli i wielu przyjaciół. Przedstawiciele Samorządu Uczniowskiego, poza życzeniami i drobnymi upominkami, zapewniali też o pomocy i opiece starszych kolegów w szkole i poza nią.

Rodzice również pamiętali o święcie swoich dzieci. Przybyli w licznym gronie, obdarowując swe pociechy upominkami lub organizując małe  przyjęcia.

Pod koniec uroczystości uczniowie zwrócili się do rodziców z prośbami o częste rozmowy, kontakty z nauczycielami, zrozumienie, pomoc, opiekę, miłość.

Wszyscy pierwszoklasiści otrzymali dyplomy ufundowane przez Radę Rodziców oraz drobne prezenty od pana Jacka Kowalskiego- Burmistrza Miasta

Ten dzień na długo zostanie pierwszakom w pamięci.

Grażyna Duch