Zielona Szkoła IIa

W dniach 8  - 10 czerwca klasa II a spędziła czas w Brzozowego Zagajnika, w miejscowości Kolczyn, w ramach Zielonej Szkoły.

Największą atrakcją pobytu były codziennie spotkania z końmi rasy huculskiej. Dzieci uczyły się jazdy konnej, która wymagała utrzymania odpowiedniej pozycji ciała, stosowania się      do wskazówek instruktorów oraz poznania mowy i zachowania koni. Pan Gospodarz wyjaśnił podstawowe zasady zachowania się w obcowaniu z koniem oraz pokazał jak należy go pielę-nować. Wszyscy byli zachwyceni kontaktem ze zwierzętami. Odwiedzali je w stajni i karmili sianem.

Podczas pobytu w Kolczynie uczniowie mieli okazję uczestniczyć w spotkaniach z wieloma ciekawymi ludźmi prezentującymi różnorodne zawody związane z regionalną sztuką i kulturą ludową.

Nauczyli się wyrabiania chleba z mąki żytniej z użyciem zakwasu. Samodzielnie formowali bułeczki, zdobili je ziarnami słonecznika i dyni. Po wypieku wyglądały smakowicie. Wspól-nie z Gospodynią i panią kucharką wyrabiali masło w masielnicy i degustowali je ze świe-żym, pachnącym chlebem. Wieczorem przekąsili zaś z upieczoną na ognisku swojską kieł-baską.

Odbyli przejażdżkę bryczką i wozem do pasieki. Pogoda wprawdzie nie dopisywała, ale po przybyciu na miejsce zziębniętą grupę wraz opiekunami ogrzało ciepło rozpalonego przez pana pszczelarza ogniska. Zaprezentował on dzieciom budowę ula, opowiadał o zwyczajach pszczół, pszczelej rodzinie, sposobie pozyskiwania miodu i filtrowaniu go. Największe zainteresowanie wzbudził widok małych larw w plastrze miodu. Niestety nie mogliśmy zaj-rzeć do ula. Gdy jest zimno pszczoły są złe, ponieważ nie mogą pracować i mogłyby nas użądlić. Na zakończenie spotkania spróbowaliśmy miodu, który wysysaliśmy z kawałków pokrojonego plastra.

Po powrocie i pysznym rozgrzewającym obiedzie czekał na dzieci rzeźbiarz. Pan Piotr Le-wandowski wprowadził wszystkich w tajniki pracy w drewnie i korze. Snując opowieść wykonał płaskorzeźbę – postać baśniowego bohatera. Następnie przybliżył uczniom kulturę Indian i uczył ich strzelania z łuku. Przeprowadził zawody i wręczył zwycięzcom jako nagrody własne prace. W czasie konkursu łuczniczego dzieci wykonały opaski indiańskie,      a następnie prezentowały je podczas tańców grupowych. Wykorzystały także totemy, tarcze   i inne eksponaty udostępnione przez pana Piotra. Na pamiątkę spotkania klasa otrzymała pracę rzeźbiarza wraz z dedykacją.

Przedpołudnie ostatniego dnia pobytu spędziliśmy z konserwatorem zabytków pracującym   w Muzeum Wsi Mazowieckiej w Sierpcu. Wyjaśnił on zasady pracy z gliną i pomógł każde-mu wykonać naczynie. Pracował na drewnianym kole garncarskim, używając do obracania go siły stóp. Jeszcze mokre dzbanuszki, miseczki i tacki zabraliśmy ze sobą będą suszyły się około 2 dni w zacienionym miejscu.

Pobyt w Brzozowym Zagajniku był bardzo udany. Dzieci wracały pełne wrażeń, przeko-nane, że sprawdzian samodzielności zdały bez zastrzeżeń. W drodze powrotnej planowały, razem z wychowawcami, wyjazd na następny rok.

Małgorzata Kulesza

Sylwia Mariańska