Bajkoterapia w świetlicy SP 7

Z wizytą do świetlicy szkolnej przybyły panie bibliotekarki z Biblioteki Pedagogicznej w Nowym Dworze Mazowieckim. Pani Agnieszka S. i pani Ania K. zapoczątkowały cykl zajęć z elementami biblioterapii, które będą się odbywały raz w miesiącu w świetlicy szkolnej. Zajęcia oparte na bajce terapeutycznej poruszają wiele problemów z którymi na co dzień borykają się dzieci. Biblioterapia to ukierunkowane czytanie, które może pomóc w nawiązaniu poprawnych relacji rówieśniczych, przełamaniu nieśmiałości, strachu czy lęku. Wprowadzone do bajki postaci pomagają bohaterowi znaleźć sposoby przezwyciężenia trudnych chwil życia. Dziecko może identyfikować się z bohaterem i przebyć z nim całą drogę od początku opowiadania do jego szczęśliwego zakończenia czy rozwiązania jakiegoś problemu.

Pierwsze zajęcia rozpoczęły się zabawą ruchową pociąg w krainę baśni, następnie zajęcia czytelnicze na podstawie opowiadania „Chłopiec z zapałkami” zapoczątkowały pogadankę dotyczącą marzeń i problemów dzieci. Dzieci z zainteresowaniem wysłuchały opowiadania, i chętnie brały  udział w zajęciach dydaktycznych i plastycznych, czego efektem był kolaż powstały z ich prac plastycznych. Spotkanie zakończyło się zaproszeniem dzieci na kolejne zajęcia z elementami biblioterapii już za miesiąc.

E. Ładniak, A. Pocheć