Integracja wokół nas

6 marca 2015 r. uczniowie klas integracyjnych 1g i 2a Szkoły Podstawowej nr 7 z Osiedla Młodych, pod opieką wychowawców, spędzili razem piątkowe popołudnie. Spotkanie było jednym z wielu w ramach PROPAGOWANIA IDEI INTEGRACJI, idei od lat wprowadzanej i upowszechnianej w naszej szkole.

Proces integracji jest procesem długotrwałym, podlegającym różnym oddziaływaniom, wpływom społecznym. Integrowanie nie jest łatwe dla dorosłych. Postanowiliśmy ułatwiać zrozumienie tego procesu dzieciom. Często znamy się z podwórka, boiska, z bloku, ale nie wiemy nic o sobie. Spotykamy się na korytarzu szkolnym, w szatni, na stołówce, w świetlicy, czy w bibliotece. Nasza wspólna zabawa, działanie twórcze, przebywanie RAZEM pozwala poznać się bliżej, otworzyć ku koledze czy koleżance, zauważyć jego wartości, zalety, które go wyróżniają.

Spotkanie rozpoczęliśmy wspólną zabawą na torze przeszkód z piankowych klocków. W życiu napotykamy na różne trudności. Pokonywanie, nawet tych najmniejszych, uczy i przygotowuje do  podejmowania trudnych wyzwań. Wspólnie, w małych grupach, dzieci tworzyły budowlę - zagadkę. Zadanie wymagało od uczestników współpracy, pomysłowości, pójścia na kompromis, konstruktywnej komunikacji. Wszystkie grupy zaprezentowały ciekawe pomysły i odgadując wykazały się niezwykłą wyobraźnią i kreatywnością. Następnie przyszedł czas na odrobinę relaksu w Sali Doświadczania Świata. Gra kolorów, dotyk różnorodnych faktur, dźwięki natury pozwoliły odetchnąć  i przejść płynnie do następnej aktywności – słuchania czytanej przez nauczyciela bajki.

… Jej główny bohater Pajączek, z powodu swojego wyglądu, doświadczył wielu przykrości w grupie rówieśniczej. Był wyśmiewany, inne zwierzęta zwracały uwagę wyłącznie na jego kudłate łapki. Swoim zachowaniem udowodnił wszystkim, że jest odważny i odpowiedzialny. Dzieci z przejęciem wysłuchały opowieści, która po smutnym początku, miała szczęśliwe zakończenie. Bardzo dojrzale wypowiadały się na temat uczuć towarzyszących im podczas słuchania. Trafnie oceniły postępowanie postaci zwracając uwagę na zmianę reakcji zwierząt i ich stosunku do pajączka. W parach lub 3-osobowych zespołach przygotowywały ilustracje prezentujące zdarzenia. Ułożone chronologicznie utworzyły kadry, jak na taśmie filmowej. Efekty współpracy wyraźnie obrazują zdjęcia.

Niemal trzygodzinne spotkanie minęło niespodziewanie szybko…

Pozwoliło na nawiązanie nowych znajomości, przyjaźni, poznanie się bliżej, bycie RAZEM.

Grażyna Nurczyńska

Małgorzata Kulesza