Moja mała Ojczyzna

Na zaproszenie organizatorów przybyły czteroosobowe drużyny  trzecio- i piątoklasistów ze wszystkich nowodworskich szkół. Miłych gości serdecznie powitała  Wicedyrektor Szkoły Pani Irmina Bieńkowska oraz organizatorzy pani Aneta Lodzik, pani Maria Boczek i  pani Mirosława Franczak.

Od 16 lat tradycją szkoły stały się międzyszkolne  twórcze spotkania w ramach realizacji programu edukacji regionalnej „Moja mała Ojczyzna”.  Warsztaty nie mają charakteru konkursu, brak w nich elementów rywalizacji,  współzawodnictwa, dlatego też dzieci chętnie biorą w nich udział.  Uczniowie wymieniają doświadczenia, informacje, uczą się współpracy i współdziałania, pogłębiają wiedzą o swoim mieście, poznają jego historię, zabytki, kulturę, czy tak jak w tym roku- miejsca sportu, rekreacji i wypoczynku.

Pani Aneta Lodzik  przypomniała wszystkim, że w 2014 roku obchodzimy okrągłą 640 rocznicę nadania praw miejskich Nowemu Dworowi i zgodnie z polskim zwyczajem, życzymy jubilatowi „Zdrowia, szczęścia…”  Zdrowe miasto  to czyste środowisko, zdrowe społeczeństwo, dlatego tak ważna jest troska o sprawność fizyczną, aktywny wypoczynek.

Dlatego w tym roku drużyny tworzyły informator dla aktywnego turysty pt.:

„ Aktywny tydzień w moim mieście”.

Pani Maria Boczek opisała walory środowiska naturalnego, wskazała na miejsca służące rekreacji zaś pani Mirka Franczak przedstawiła dzieciom materiały z których zespoły mogą korzystać, zaprezentowała dodatkowe źródła informacji.

Wszyscy z zapałem zabrali się do pracy. Początki nie były łatwe, podział ról, obowiązków, zadań nigdy nie jest rzeczą prostą, ale potem robota ruszyła pełną parą  i w ciągu 60 minut wszystkie foldery były gotowe. Na koniec spotkania odbyła się prezentacja przed publicznością. Nagrodą za tak efektywne zmagania były gratulacje od opiekunów, słodkości, breloczki z maskotką Stowarzyszenia „Rodzice z klasą” oraz  dyplomy dla drużyn,  wręczane przez Panią Wicedyrektor.

Jeszcze tylko pamiątkowe zdjęcia i delegacje podzielą się różnorodnymi pomysłami na aktywne spędzenie czasu w Nowym Dworze z pozostałymi uczniami, gdyż foldery trafią do bibliotek szkolnych.

Organizatorzy serdecznie dziękują nauczycielom i uczniom  ze szkół nowodworskich za przybycie  i niezwykle twórczą pracę.

Do zobaczenia za rok.

Aneta Lodzik, Maria Boczek, Mirosława Franczak