„Bezpieczni w szkole”

Od 27.10.2014 r. do 31.10.2014r. w Szkole Podstawowej nr 7 odbyła się akcja zachęcająca uczniów do przestrzegania zasad bezpieczeństwa w szkole. Uczniowie podczas tego tygodnia samodzielnie wykonali i zawiesili na korytarzach i drzwiach swoich sal lekcyjnych plakaty promujące bezpieczne zachowania w szkole i na jej terenie.

W środę uczniowie zachęcali się wzajemnie do zachowania zasad bezpieczeństwa w szkole podczas szkolnego happeningu pod hasłem „Bezpieczni w szkole”. Uczniowie na przerwach lekcyjnych spacerowali klasami po korytarzu wykrzykując wymyślone przez siebie hasła, w których apelowali o zachowanie rozsądku podczas przebywania na szkolnych korytarzach.

30.10.2014 r. w ramach akcji „Bezpieczni w szkole” zajęcia na temat bezpieczeństwa na terenie szkoły i poza nim przeprowadził zaproszony przez Rzecznika Praw Ucznia - Karolinę Radomską, gość - policjant z Komendy Powiatowej Policji -  Pan Szymon Koźniewski. Uczniowie klas I – III obejrzeli film na temat bezpieczeństwa „Tak, chcę być bezpieczny”. Ponadto Pan Szymon Koźniewski rozmawiał z uczniami o podejmowaniu rozsądnych decyzji, podczas drogi do szkoły,  przechodzenia przez ulicę, kontaktu ze zwierzętami oraz obcymi ludźmi oraz namowie kolegów i koleżanek do niebezpiecznych zachowań i zabaw. Wyjaśniał niebezpieczne skutki nieprzemyślanych zachowań oraz apelował do dzieci o ważnym aspekcie bezpieczeństwa, jakim jest zapinanie pasów bezpieczeństwa podczas jazdy samochodem w foteliku.

04.11.2014r. Panie Sylwia Gardynik i Katarzyna Sobierska z Powiatowego Centrum Pomocy Rodzinie w Nowym Dworze Mazowieckim w ramach tygodnia „Bezpieczni w szkole” przeprowadziły w klasach IV  warsztaty, których tematem był istotny aspekt relacji społecznych, jakim jest zapobieganie zjawisku przemocy. Uczniowie podczas warsztatów definiowali pojęcie przemocy, określali przyczyny i skutki tego niebezpiecznego zjawiska. Zajęcia przebiegły w bardzo miłej atmosferze.

Koordynatorem tygodnia akcji „Bezpieczni w szkole” był szkolny Rzecznik Praw Ucznia – Karolina Radomska.

Tekst: Karolina Radomska

Foto: Karolina Radomska, Paulina Leżoń