Wycieczka uczniów SP7 na cmientarz forteczny w Modlinie Twierdzy

Pamiętamy o tych, co odeszli - wycieczka uczniów Szkoły Podstawowej nr 7 w Nowym Dworze Maz. na cmentarz forteczny w Modlinie Twierdzy

W piękne, jesienne popołudnie 29.10.2014, u progu Uroczystości Wszystkich Świętych i Dnia Zadusznego chętni uczniowie klas I - III, wychowankowie świetlicy szkolnej udali się na niecodzienną wycieczkę do Modlina Twierdzy. Celem naszej wyprawy był cmentarz forteczny, cenny modliński skarb. Dzieci wybrał się na wycieczkę pod opieką  nauczycieli: p. Katarzyny Dobruk i p. Izabelii Ryńskiej -  Pieluchowskiej.

Już na początku naszej podróży wielką atrakcją dla wychowanków stał się przejazd autobusem komunikacji miejskiej M” z Osiedla Młodych do Modlina Twierdzy. Tymże samym środkiem lokomocji odbyliśmy podróż powrotną.  Po przybyciu na miejsce p. Kasia opowiedziała troszeczkę o Modlinie Twierdzy, po czym udaliśmy się na cmentarz forteczny. Po drodze dzieci mogły zobaczyć fragment muru  obronnego otaczającego Twierdzę.

Pobyt na Cmentarzu Fortecznym stał się dla naszych wychowanków bardzo pouczający. Spacerując alejkami  cmentarnymi mogliśmy uświadomić sobie, jak bardzo kochali Ojczyznę ci, którzy oddali za nią swoje życie. To  cenna lekcja  patriotyzmu pokazująca, jakie wartości liczą się w życiu najbardziej. Niezapomniane wrażenie wywołał także pobyt przy grobie płk. Edwarda Malewicza - I Komendanta obozu warownego Modlin i autora planów jego rozbudowy, obrońcy Modlina w walkach z bolszewikami w roku 1920. Zatrzymaliśmy się także przy zbiorowej mogile żołnierzy polskich, poległych w 1920 1 1939 roku.

Wyrazem naszej pamięci   oraz wdzięczności dla wszystkich spoczywających na cmentarzu fortecznym były znicze zapalane na żołnierskich grobach i modlitwa.

Po tym niezwykłym spotkaniu z historią powróciliśmy do szkoły, a pamięć o poległych żołnierzach pozostanie w dziecięcych sercach na zawsze.

Katarzyna Dobruk