Zespół Szkół nr 1 w Nowym Dworze Mazowieckim

Wyszukiwarka

Menu dodatkowe

Nawigacja

Treść strony

  • -

Wycieczka uczniów SP7 na cmientarz forteczny w Modlinie Twierdzy

Pamiętamy o tych, co odeszli - wycieczka uczniów Szkoły Podstawowej nr 7 w Nowym Dworze Maz. na cmentarz forteczny w Modlinie Twierdzy

    W piękne, jesienne popołudnie 29.10.2014, u progu Uroczystości Wszystkich Świętych i Dnia Zadusznego chętni uczniowie klas I - III, wychowankowie świetlicy szkolnej udali się na niecodzienną wycieczkę do Modlina Twierdzy. Celem naszej wyprawy był cmentarz forteczny, cenny modliński skarb. Dzieci wybrał się na wycieczkę pod opieką  nauczycieli: p. Katarzyny Dobruk i p. Izabelii Ryńskiej -  Pieluchowskiej.

   Już na początku naszej podróży wielką atrakcją dla wychowanków stał się przejazd autobusem komunikacji miejskiej M” z Osiedla Młodych do Modlina Twierdzy. Tymże samym środkiem lokomocji odbyliśmy podróż powrotną.  Po przybyciu na miejsce p. Kasia opowiedziała troszeczkę o Modlinie Twierdzy, po czym udaliśmy się na cmentarz forteczny. Po drodze dzieci mogły zobaczyć fragment muru  obronnego otaczającego Twierdzę.

   Pobyt na Cmentarzu Fortecznym stał się dla naszych wychowanków bardzo pouczający. Spacerując alejkami  cmentarnymi mogliśmy uświadomić sobie, jak bardzo kochali Ojczyznę ci, którzy oddali za nią swoje życie. To  cenna lekcja  patriotyzmu pokazująca, jakie wartości liczą się w życiu najbardziej. Niezapomniane wrażenie wywołał także pobyt przy grobie płk. Edwarda Malewicza - I Komendanta obozu warownego Modlin i autora planów jego rozbudowy, obrońcy Modlina w walkach z bolszewikami w roku 1920. Zatrzymaliśmy się także przy zbiorowej mogile żołnierzy polskich, poległych w 1920 1 1939 roku.

   Wyrazem naszej pamięci   oraz wdzięczności dla wszystkich spoczywających na cmentarzu fortecznym były znicze zapalane na żołnierskich grobach i modlitwa.

Po tym niezwykłym spotkaniu z historią powróciliśmy do szkoły, a pamięć o poległych żołnierzach pozostanie w dziecięcych sercach na zawsze.

                                                                                              Katarzyna Dobruk

  • -
  • -
  • -
  • -
  • -
  • -

wsteczwstecz

Intranet

Kontakt

Zespół
Szkolno-Przedszkolny nr 1
w Nowym Dworze Mazowieckim

ul. Młodzieżowa 1
05-101 Nowy Dwór Mazowiecki
NIP: 5311688691, REGON: 146254836

Sekretariat Zespołu - tel./fax 22 775 50 00
PP5 - 22 775 58 71
SP7 ul. Młodzieżowa 1 - 22 775 50 00
SP7 ul. Młodzieżowa 3- 22 775 32 10

Deklaracja Dostępności

Mapa - lokalizacja

Newsletter

Dopisz się do newslettera.

Godziny otwarcia

Godziny pracy sekretariatu zespołu

Godziny otwarcia poniedziałek-czwartek 7:30-16:00
  piątek 7:00-15:00

 

Stopka

Copyright Zespół Szkół w Nowym Dworze Mazowieckim

Rozmiar czcionki

Wersja o wysokim poziomie kontrastu

Przełącz się na widok strony o wysokim kontraście.
Powrót do domyślnej wersji strony zawsze po wybraniu linku "Graficzna wersja strony" znajdującego się w górnej części witryny.