Wycieczka klas pierwszych do Powsina

24 maja 2016 roku klasa Id oraz Ie wybrały się wspólnie na wycieczkę do ogrodu botanicznego. Nie wszyscy byli zadowoleni ze zbiórki o siódmej rano, jednak ostatecznie smętne pomruki rozmyły się w autobusowych rozmowach. Podróż upłynęła szybko i przyjemnie, a na miejsce klasy dotarły całe w skowronkach! Oczekiwanie na przewodnika dało trochę czasu, by wstępnie rozeznać się z tym, co czekało na dzielnych pierwszoklasistów.

Gdy w końcu pojawił się wyczekiwany przewodnik (oraz przewodniczka), klasy podzieliły się na dwie grupy, a wycieczka ruszyła w głąb „krainy roślin”.

Klasa Id ruszyła na prawo, idąc ścieżką okalaną niespotykanymi okazami drzew, kwiatów
i krzewów (między innymi głodek wełnistoowockowy, goździki alpejskie, kostrzewę nitkowatą
i marsylię czterolistną). Kilka osób, zaopatrzonych w aparaty i telefony, niestrudzenie starało się uchwycić najpiękniejsze widoki. Również wychowawczyni przyglądała się wszystkiemu przez obiektyw.

Pierwsze ekspozycje nie porwały zbyt wielu, jednak następny punkt wywołał sporo śmiechu i zamieszania. Wdrapując się na widokowy, górzysty szczyt, klasa została zaatakowana przez… zraszacze! Ogród otwierał się zwykle godzinę później, więc przypadkowo Id zahaczyła o porę nawadniania zieleni. Szczęśliwie wszyscy dotarli na górę gdzie powstało wiele zdjęć (a wchodzić było warto, gdyż widok był cudowny!)

Po wędrówce na dół, w hordach błota i fontannach małych kropelek, uczniowie wyruszyli do części kwiatowej. Zapach kwitnących krzewów przyprawiał o zawrót głowy, a płatki mieniły się (paradoksalnie) od niedawno zraszającej je wody. Kolory, od różowego, przez pomarańczowy, po fioletowy, wpadający w niebieski, migały szaleńczo w oczach. Wszystko było tam idealne, pachnące i przepiękne.

W tymże miejscu natrafiliśmy też na klasę Ie, równie zachwyconą żywymi kolorami
i słodkimi zapachami, a później znów ruszyliśmy swoją trasą.

Drzewa iglaste okazały się równie piękne, co kwieciste krzewy, choć ich urok polegał na czymś zupełnie innym. Tym razem mieliśmy okazję podziwiać skryte, ciemne i trochę ponure rośliny – takie wydawały się na pierwszy rzut oka. Gdy zbliżyliśmy się do zagajnika, naszym oczom ukazały się fantazyjne wzory i zagłębienia tworzone z gałęzi oraz igieł, przykryte leśną tajemnicą. Między ramionami drzew wiły się pajęcze sieci, w ilości naprawdę pokaźnej (nie umknęły czujnym aparatom!). Choć niektórzy nie okazywali zachwytu z powodu pająków, ich sieci wyglądały naprawdę finezyjnie.

Następnym punktem były leśne zagłębia, gdzie mogliśmy zaobserwować najbardziej wyjątkowe okazy… a raczej moglibyśmy to zrobić, gdyż na nasze nieszczęście, w tym roku większość z nich wyglądała mizernie lub w ogóle się nie pojawiła.

Trochę zawiedzeni, lecz wciąż zachwyceni, pomaszerowaliśmy w stronę „różanych pól”, gdzie zalał nas widok pięknych, pełnych kwiatów (one również zostały obfotografowane). Połowa klasy zajęta była otaczającą ją przyrodą, druga zaś obserwowała bacznie marmurowe rzeźby
(i jednego z kolegów, któremu do gustu szczególnie przypadła pewna marmurowa pani).

Powoli zbliżaliśmy się do końca, a tym samym do ostatniego punktu – szklarni. Pochłonęły one całą uwagę klas, które znów się spotkały. Soczyste cytryny, pomarańcze, melony, pokaźne kaktusy, muchołapki, dzbaneczniki – a to wszystko w jednym miejscu! Tu również unosił się wręcz odurzający zapach. Dyskusjom nie było końca, jednak pojawiło się coś, co zbiło uczniów z botanicznego tropu. Były to ozdobne ptaki, pustynne gryzonie oraz… emerytowany myszoskoczek, którego wszyscy zaczęli głaskać, na dobre odrywając się od roślinnego świata. Zwierzątko spacerowało po rękach zachwyconych uczniów, a później powróciło spokojnie (i może z ulgą) do klatki. W końcu dla naszych uczniów też przyszedł czas powrotu.

Rozbawiony autobus wyruszył więc w drogę powrotną, przy okazji zajeżdżając do znanego, amerykańskiego baru – McDonald's (gdzie wszyscy oddali się rozkoszy spożywania burgerów, lodów i tortilli).

Tak oto wycieczka do Polskiej Akademii Nauk Ogrodu Botanicznego Centrum Zachowania Różnorodności Biologicznej w Powsinie (gdyż tak brzmi pełna nazwa cudownej „krainy roślin”) zakończyła się, niosąc za sobą wyjątkowe wspomnienia, piękne zdjęcia, botaniczną wiedzę i miłość do myszoskoczków. Powsin, raj roślin, na chwilę stał się i naszym rajem.