Wycieczka klas pierwszych w Bieszczady

Dnia 31 maja 2016 roku klasy I b, I d i I e wraz z nauczycielami – panią Olszewską, Kędzierską, Pietruszką oraz panem Wiśniewskim wyjechały na czterodniową zieloną szkołę w Bieszczady. Podróż w jedną stronę rozpoczęto o godzinie szóstej, kiedy to wszyscy uczestnicy mieli obowiązek stawić się pod budynkiem naszego gimnazjum. Po załadowaniu wszystkich bagaży i krótkim pożegnaniu z rodzicami, kierowca mógł ruszyć rozpoczynając tym samym ponad dziesięciogodzinną podróż autokarem. Pomijając wszelkie przystanki w czasie drogi w jedną stronę klasy zatrzymały się też w Skansenie Budownictwa Ludowego w Sanoku. Po kilkugodzinnym zwiedzaniu wrócono na trasę. Pensjonat, do którego klasy dotarły wieczorem oferował nam dwa, smaczne posiłki dziennie.

Drugiego dnia wycieczki, klasy musiały wcześnie opuścić swoje wygodne łóżka, gdyż czekało je wiele atrakcji. Po drodze do Bieszczadzkiego Parku Narodowego zatrzymaliśmy się aby podziwiać pomnik upamiętniający postać generała broni  - Karola Świerczewskiego. Po dotarciu na miejsce czekała wszystkich wspinaczka pod górę wśród malowniczych krajobrazów Bieszczadzkiego Parku Narodowego. Klasy szły aż do schroniska „Chatka Puchatka”, gdzie można było odpocząć przed powrotem na dół dość stromą trasą. Następnie uczestnicy mieli możliwość dwugodzinnej podróży kolejką wąskotorową, w czasie której podziwiano bieszczadzkie widoki. A było co podziwiać!

Trzeci dzień powitał klasy deszczem, co nikomu nie przeszkodziło w zwiedzaniu zapory nad jeziorem Solińskim. Widoki były cudowne. Następnie klasy czekał przyjemny rejs statkiem. Po zakupieniu pamiątek i odpoczynku, mokrzy od deszczu wróciliśmy z powrotem do pensjonatu.

Następnie odwiedzono ruiny zamku Sobień, gdzie znajdował się wyjątkowy punkt widokowy, udaliśmy się do Sanoka gdzie odwiedziliśmy cmentarz żydowski – kirkut oraz zobaczyliśmy zabytkową synagogę.

Ostatniego dnia wycieczki, w drodze powrotnej klasy zwiedzały dość nietypowe miasto. Jedno z najstarszych w Polsce, położone na siedmiu wzgórzach, a dodatkowo plan filmowy „Ojca Mateusza” - Sandomierz. Weszliśmy na Bramę Opatowską, oglądając miasto z góry, zwiedziliśmy Katedrę, zobaczyliśmy najstarszy romański kościół św. Jakuba, przeszliśmy malowniczym, lessowym  wąwozem Królowej Jadwigi. Po kilkugodzinnej wycieczce klasy musiały na stałe pożegnać się z malowniczym zakątkiem i wrócić do rodzinnego miasta.

Wycieczka była naprawdę udana i wszyscy wrócili zadowoleni i z nowymi wspomnieniami.