Wycieczka do Manufaktury Czekolady „Chocolate story”

Dnia 9 lutego 2015 r. odbyła się wycieczka do Manufaktury Czekolady „Chocolate story”,
w której uczestniczyły klasy I c i I d. Uczniowie i opiekunowie wycieczki zebrali się przed budynkiem gimnazjum o godz. 8.10, ale autokar spóźnił się ok. 10 minut. Po około
20 minutach dojechaliśmy do Łomianek, gdzie znajduje się Manufaktura Czekolady.

Gdy weszliśmy do środka, od razu dało się wyczuć zapach gorzkiej czekolady. Zdjęliśmy kurtki i usiedliśmy na krzesłach w końcu sali. Na środku stanęła pani i przywitała się z nami. Na początku mogliśmy skomponować swoją własną czekoladę. Najpierw układaliśmy wybrane przez nas dodatki na serwetkach. Później pani przyniosła formy z płynną czekoladą, na których każdy układał swoje dodatki, w taki sam sposób jak na serwetce. Gdy wszyscy udekorowali już swoje tabliczki, rozpoczęła się prezentacja o powstawaniu czekolady. Miła pani opowiadała nam o ziarnach kakaowca i o tym, jak powstaje czekolada –  od plantacji do tabliczki. Każdy nawet dostał swoje uprażone ziarno i mógł je zachować albo spróbować. W tym czasie mogliśmy również skosztować przepysznej gorącej czekolady. Gdy pani doszła do punktu zwanego temperowaniem czekolady (na blacie granitowym), poprosiła nas, abyśmy podeszli do okienka, za którym pracownik manufaktury na metalowym blacie przelewał czekoladę, aby ją ostudzić i doprowadzić do odpowiedniej temperatury – 33,5 stopnia Celsjusza. Po zakończeniu prezentacji odebraliśmy nasze gotowe czekolady i spakowaliśmy je do różnokolorowych opakowań. Następnie ubraliśmy się i wyszliśmy przed budynek, by poczekać na autokar.

Później  posililiśmy się trochę McDonald’s, a po ok. godzinie wsiedliśmy do autokaru i wróciliśmy przed budynek gimnazjum. Wycieczka była bardzo miła i udana, a czekolada pyszna. Dzięki temu wyjazdowi dowiedzieliśmy się, jak powstaje czekolada.

Uczennica klasy I d