Wycieczka do laboratorium chemicznego

We wtorek, 25 listopada dla  uczniów z klas III a i III c,  została zorganizowana wycieczka do laboratorium chemicznego, które mieści się w Centrum Nauki Kopernik w Warszawie.

Po niedługiej drodze, przed południem wszyscy byliśmy już podzieleni na grupy i czekaliśmy
w pustym jeszcze Centrum na zajęcia. Połowa uczniów zaczęła swobodnie zwiedzać ogromną ilość ekspozycji, a druga udała się do laboratorium. Tematem zajęć była chemia na słodko. Dowiadywaliśmy się do czego służy cukier poza słodzeniem potraw oraz czy każdy cukier jest słodki?  Następnie za pomocą cukrów wykonywaliśmy „sygnalizację świetlną”. W bardzo nietypowy, laboratoryjny sposób dekorowaliśmy bombki choinkowe oraz zajmowaliśmy się kilkoma innymi doświadczeniami. Później role grup się zamieniły. Każdy uczestnik zajęć dostał pamiątkowe gadżety i pomoce dydaktyczne z chemii.

Około godziny piętnastej, zadowoleni wracaliśmy już do domu. Wycieczka ta bardzo mi się podobała. W doskonały sposób łączyła według mnie przyjemne z pożytecznym, z czym na pewno zgodziłaby się reszta uczniów wraz z naszymi opiekunami. Najważniejsze jest jednak to, że ubrani
w ochronne okulary, rękawiczki i kitle, podczas zajęć w laboratorium zainteresowaliśmy się pracą chemika, która teraz dla niektórych może okazać się zajęciem na resztę życia.

Damian Jaskólski III a