Spotkanie z młodzieżą z Izraela

BEZ PRZESZŁOŚCI NIE MA PRZYSZŁOŚCI

SPOTKANIE Z MŁODZIEŻĄ Z IZRAELA

19 września 2014 roku w Publicznym Gimnazjum nr 1 w Nowym Dworze Mazowieckim odbyło się spotkanie młodzieży izraelskiej z polską. Było to już drugie spotkanie z młodymi ludźmi z Gedery. Pierwsze miało miejsce w 2012 roku i uczniowie naszej szkoły tez w nim uczestniczyli.

W części oficjalnej poznaliśmy historię Izraela, dowiedzieliśmy się o okrucieństwie wojny jaka tam panuje,  jak i o różnorodności tego kraju. Z kolei nasi goście poznali historię Żydów mieszkających w Nowym Dworze. Obejrzeli także scenę z filmu „ Pan Tadeusz”, która była pretekstem do nauki naszego narodowego tańca. Uczniowie ze szkoły na ulicy Długiej uczyli gości poloneza. Potem rozpoczęła się prawdziwa integracja. Mogliśmy porozmawiać o naszych zainteresowaniach i  była to niepowtarzalna okazja komunikacji

w języku angielskim. Osobiście sprawiło mi to wiele przyjemności. Zawarłam nowe znajomości i przyjemnie spędziłam czas.

Ostatnim punktem programu była wizyta na cmentarzu żydowskim. Wysłuchaliśmy przemówień Burmistrza Miasta – Pana Jacka Kowalskiego i pomysłodawcy spotkania – Pana Placińskiego. Wszyscy podkreślali, że bez znajomości przeszłości nie możemy budować przyszłości. Przytoczony został też fragment książki opisujący Nowy Dwór przed wojną. Posłuchaliśmy również piosenek, odmówiono kadisz. Na sam koniec odśpiewano hymny obu państw.

Była to prawdziwa lekcja tolerancji, dialogu i patriotyzmu. Uświadomiliśmy sobie, że to my budujemy historię naszego miasta.

Nina Liszkiewicz IIId.