Warsztaty Moja Mała Ojczyzna

Nowy Dwór Mazowiecki jest miastem Mazowsza. Otula go jak szalem z jednej strony Wisła, a z drugiej Narew. Tylko nasz stary gród leży w miejscu, gdzie matka Wisła zaprasza do swego domu córkę Narew i dalej razem płyną ku Bałtykowi. To tu zaznaczyły swój ślad wydarzenia historyczne znane kolejnym pokoleniom.

12 lutego 2014 roku w Zespole Szkół nr 1 w Nowym Dworze Mazowieckim / Szkole Podstawowej nr 7 im. Orła Białego odbyła się 16 edycja warsztatów twórczych w ramach realizacji Programu Edukacji Gminnej „Moja mała Ojczyzna”. Wzięły w nich udział 3 – osobowe zespoły klas III i V z gminnych szkół podstawowych: SP3, SP4, SP5, SP7.

Zebranych przywitała pani Dyrektor Agnieszka Pindel. Dziękując za przybycie życzyła pełni pozytywnych wrażeń, ciekawych realizacji, kreatywności i swobody twórczej.

Organizatorzy postanowili wpleść wątek historyczny przypominając znaczące postacie związane z historią miasta, ze względu na zbliżającą się 640 rocznicę uzyskania przez Nowy Dwór praw miejskich.

Uczniowie redagowali komputerowo list do postaci z przeszłości wykorzystując umiejętności sprzyjające trafnemu zastosowaniu narzędzi edytora tekstu. Musieli uwzględnić zasady pisania listu tradycyjnego i jego konstrukcję. Ukierunkowani zostali do pracy dzięki prezentacji multimedialnej, instrukcji oraz wskazówkom bieżącym organizatorów. Każda grupa otrzymała do dyspozycji komputer. Ostateczną wersję dokumentu zapisywała na pulpicie, którą to organizatorzy po wydruku umieszczali w pamiątkowej książeczce.

Na zakończenie szkoły otrzymały wytwory własnej pracy wraz z dyplomem potwierdzającym udział w warsztatach.

Zespoły prezentowały listy przed uczestnikami spotkania. Zachwycały one doborem treści w przekazie, umiejętnością wykorzystania i wplecenia faktów historycznych, doborem postaci z przeszłości, której opowiadali co się zmieniło przez lata, czym wyróżnia się nasze miasto i dlaczego warto je promować na terenie kraju. Opisywali piękno przyrody. Wskazywali na walory turystyczne. Listy skierowane były do: Konrada I Mazowieckiego, Napoleona Bonaparte, gen. Wiktora Thommee i Baśki Murmańskiej.

Serdecznie dziękujemy za przybycie i twórcze zaangażowanie wszystkim zespołom i ich opiekunom. Miła i życzliwa atmosfera sprzyjała wspólnemu realizowaniu zadania i dzieleniu się doświadczeniem.

Zapraszamy za rok.

W imieniu organizatorów