Edukacja globalna dla najmłodszych” w SP 7

W listopadzie bieżącego roku w szkole zagościły azjatyckie, amerykańskie i afrykańskie klimaty. Stało się to za sprawą projektu edukacyjnego: „Edukacja globalna dla najmłodszych” realizowanego przez naszą placówkę, który został opracowany przez Ośrodek Działań Ekologicznych „Źródła” w Łodzi.

Celem projektu było uwrażliwienie najmłodszych uczniów na potrzeby ich rówieśników z ubogich krajów świata, kształtowanie postawy szacunku wobec każdego człowieka, a także ukazanie piękna kulturowego, geograficznego i przyrodniczego charakterystycznego dla wybranych kontynentów.

Szkoła realizowała projekt poprzez zajęcia - warsztaty przeprowadzone przez nauczycielkę Katarzynę Dobruk oraz trenera ODE „Źródła” p. Adama Kaczmarka.

Pani Kasia poprowadziła zajęcia z edukacji globalnej  w klasach II. Przy współpracy z wychowawcami klas  zapoznała dzieci z różnorodnością kulturową w Indonezji oraz warunkami życia tamtejszych zwierząt; wskazała jak ważne jest prawo do edukacji w Nepalu oraz zapoznała wychowanków z pięknem puszczy amazońskiej i ojczyzną ziemniaków - Peru. Zajęcia przeplatane były oryginalnymi zabawami, w które bawią się dzieci z poznawanych krajów.

Pan Adam zapoznał uczniów klas: IIa, IIc, IIId z rodziną zambijską, wskazał na jej tradycje i wielopokoleniowość, a poprzez wykonanie ćwiczenia:” drzewo genealogiczne”  wychowankowie mogli przekonać się ,jak ważni są krewni w życiu każdego człowieka.

Pan Adam zapoznał uczniów z oryginalną zabawą zambijską, która sprawiła dzieciom dużo radości.

Zajęcia z edukacji globalnej były wartościowe, ciekawe i  spotkały się z  dużym zainteresowaniem naszych uczniów. Bardzo cenne i przydatne okazały się  pomoce dydaktyczne opracowane przez ODE „ Źródła”, a zwłaszcza prezentacje multimedialne. Mamy nadzieję, że  te  spotkania  pomogły dzieciom  zainteresować się pięknem otaczającego  świata, przyrodą,  nauczyły cieszyć się z tego, co mamy, a  przede wszystkim   pozwoliły zrozumieć, że każdy człowiek  ma prawdo do szacunku, edukacji i godnego życia.

Katarzyna Dobruk

wyświetl galerię w Cooliris