Drogi Rodzicu!
Zanim Twoje dziecko przekroczy próg przedszkola...
Pierwsze dni w przedszkolu...
Nauczyciel nie jest wrogiem.
Nam również zależy na tym, by Wasze pociechy czuły się z nami jak najlepiej.
Dołóżmy wszelkich starań, by pobyt w przedszkolu był jednym z najradośniejszych okresów w życiu Waszych dzieci.
UBIERANIE DZIECKA DO PRZEDSZKOLA
Właściwe ubieranie dziecka do przedszkola jest szczególnie ważne w kształtowaniu jego samodzielności. Wygodne ubranie, które dziecko może łatwo rozpiąć, ściągnąć, zdjąć czy podciągnąć wpływa korzystnie na szybkość jego samodzielnych działań i poczucie osiągania sukcesu.
Jakie ubrania, jakie obuwie?
Spodnie, spódniczki na gumkę, ani za luźne ani za ciasne
Nakrycie głowy, także w okresie letnim
Buty wyjściowe: bezpieczne, łatwe do zakładania, zapinane na rzepy lub zasuwane
Kapcie na gumowej podeszwie, zakryte, nie sznurowane, łatwe do założenia
Biżuteria – zostaje w domu
Jak ubierać? Na „cebulkę”, która najlepiej zabezpiecza przed przegrzaniem lub zziębnięciem.
Zapasowa bielizna i ubranie: są to rzeczy, które leżą w przedszkolu i są wykorzystywane, gdy zachodzi tego potrzeba np. majteczki, bluzka, rajstopki.
Ubiór 3-latka a samodzielność w korzystaniu z toalety:
Dzieci sygnalizują swoje potrzeby fizjologiczne w ostatniej chwili i wtedy liczy się każda sekunda. Jeśli dziecko ma na sobie spodnie na gumkę to samo może je szybko ściągnąć i zrobić siusiu. Natomiast, gdy ma na sobie spodnie dżinsowe, zapinane na metalowy guzik i suwak, to musi wykonać dodatkowo kilka trudnych dla niego czynności. Najpierw musi poradzić sobie z guzikiem, który na ogół trudno się rozpina. Potem musi rozpiąć metalowy suwak, w który czasem „wsuwa się” za długa koszulka czy bluzeczka. Taka nerwowa szamotanina opóźnia lub blokuje właściwe spełnienie potrzeby i często kończy się zmoczeniem rzeczy. Nauczycielka zawsze gotowa jest do pomocy maluchowi ale czy zdąży pomóc wszystkim mając kilkanaście dzieci w grupie?
Dzieci w przedszkolu myją ręce z podciągniętymi rękawami by ich nie zmoczyć.
Jest to możliwe tylko wtedy, gdy rękawy bluzeczek są odpowiednio luźne. Gdy są za ciasne i nie dają się podciągnąć, dziecku bardzo trudno będzie ich nie zmoczyć.
Kapcie – najlepsze są kapcie na gumowej podeszwie, zapinane na rzepy bo dziecko może samo je założyć i zapiąć. Kapcie wiązane nie nadają się, gdyż żaden 3-latek nie potrafi wiązać sznurówek. Przy tym sznurowadła plączą się, robią się na nich supły, wypadają, gubią się. Buty do chodzenia po dworze powinny być wygodne i na tyle luźne by dziecko samodzielnie mogło włożyć do nich stopy, bez specjalnego wciskania.
Najlepiej, gdy buty zapinane są na rzepy bo wtedy dziecko samo potrafi je włożyć i zapiąć, czyli szybko staje się samodzielne. Buty sznurowane zdecydowanie wydłużają czas ubioru i opóźniają wyjście do ogrodu. Ale przed wszystkim ograniczają dzieci w osiąganiu samodzielności w zakresie ich możliwości. Za małe lub zbyt ciasne buty są przyczyną wielu trudności podczas zakładania, często kończących się płaczem. Tych negatywnych reakcji emocjonalnych warto uniknąć, można im łatwo zapobiec kupują luźne i wygodne buciki.
(na podst. ”Wspomaganie rozwoju dzieci trzyletnich” E.Gruszczyk-Kolczyńska, E. Zielińska)
Zespół Szkolno-Przedszkolny
ul. Młodzieżowa 1,
05-101 Nowy Dwór Mazowiecki
NIP: 5311688691, REGON: 146254836
PP5 22 775 58 71
Sekretariat Zespołu - tel./fax 22 775 50 00
SP7 ul. Młodzieżowa 1 - 22 775 50 00
SP7 ul. Młodzieżowa 3 - 22 775 32 10
poniedziałek - czwartek 7.30 - 15.30
piątek 7.00 - 15.00