Wycieczka na kręgielnie

W dniu 10 lutego uczniowie klasy 3 a byli na wycieczce na kręgielni Hula- Kula w Warszawie. Jest to aktywność ruchowa, która w atrakcyjny sposób zachęca uczniów do ruchu i pomaga zwalczyć codzienne stresy wpływając korzystnie na kondycje psychosomatyczną.

Bowling to łatwy i nie wymagający specjalnych umiejętności sport. Gra polega na toczeniu kuli po torze i strącaniu kręgli. Łatwość i prostota to powód, dla którego od wielu lat bowling jest tak popularny wśród milionów ludzi. W kręgle może grać każdy, wysoki czy niski, gruby czy chudy, stary czy młody.

Kręgle to jedna z najstarszych gier, bowiem już jaskiniowcy posługując się kamieniami, uprawiali ten sport. Kolejne odkrycia dowiodły, że kule kręglarskie i kręgle zostały znalezione w grobowcu egipskiego króla, który zmarł 5200 lat przed naszą erą. Już starożytni Polinezyjczycy grali w kręgle na torach, które miały 60 stóp (18m) długości, podobnie jak dzisiejsze tory. W XVI w. gra rozpowszechniła się wśród Niemców, a w wieku XVII dotarła wraz z Holendrami na kontynent północnoamerykański. Tam zrobiła oszałamiającą karierę w XIX w., a najlepsi gracze założyli Amerykański Kongres Bowlingu i ustalili zasady gry, które obowiązują do dzisiaj.

Kulę należy chwycić przez wsunięcie dwóch środkowych palców i kciuka w 3 otwory. Palce powinny wchodzić w otwory do drugiej kostki, natomiast kciuk powinien schować się cały. Pozostałe dwa palce umieszczamy wygodnie na kuli, tak aby dłoń przylegała luźno do jej powierzchni.

Tradycyjny rozbieg przed rzutem składa się z 4 kroków. Pierwsze trzy powinny być wykonywane prosto, zdecydowanie do przodu.

1. Krok

Kula znajduje się około 20 - 30 cm od klatki piersiowej; jest to pozycja wyjściowa do wykonania zamachu. Praworęczni zaczynają prawą nogą

2. Krok

Wykonaj go lewą nogą, a następnie zrób wahadłowy ruch ręką w dół.

3. Krok

Ramię powinno wędrować w tył do góry, poniżej linii barków, nie odchylając się na prawo czy lewo. Ruch ten pomaga w uzyskaniu maksimum efektu z wykonywanego zamachu oraz utrwalenia nawyku prowadzenia ramienia równolegle do toru.

4. Krok

Ostatni, czwarty krok zakończony jest poślizgiem lewej nogi Podczas tego kroku prawa noga zachodzi za zawodnikiem na lewą stronę, dotykając podłogi. W momencie wykonywania rzutu ciało powinno być w stabilnej pozycji, aby wykorzystać siłę rozbiegu.

Zespół Szkolno-Przedszkolny
ul. Młodzieżowa 1,