Szkoła promująca zdrowie

W Publicznym Gimnazjum nr 2 realizowane są zadania w ramach programu "Szkoła promująca zdrowie"  zainspirowane kampanią "Szkoła w ruchu". Zachęcamy naszych uczniów do działań promujących zdrowy styl życia, ruch i szeroko rozumianą profilaktykę prozdrowotną.

"Szkoła promująca zdrowie zwiększa możliwości młodych ludzi do podejmowania działań i dokonywania zmian. Jest miejscem, w którym młodzi ludzie pracując razem z nauczycielami i innymi osobami, mogą osiągnąć sukces. Wzmacnianie młodych ludzi, wspieranie ich wizji i idei, umożliwia im wpływ na ich życie i warunki życia". (WHO, 1997)

Edukacja zdrowotna i promocja zdrowia zawiera szereg propozycji grupowych zajęć wychowawczo – profilaktycznych dla uczniów, realizowanych na podstawie programów zdrowotnych, podstawy programowej z wychowania fizycznego , które wspierane są dodatkowymi imprezami towarzyszącymi, gdzie główną rolę odgrywają kampanie, akcje, apele, konkursy, wystawy. Podstawowym celem tych działań jest dostarczenie dzieciom uporządkowanych wiadomości oraz odpowiednio zorganizowanych doświadczeń zdrowotno – społecznych. Działania te wzbudzają aktywność dziecka.  Pokazy praktyczne, zawody sportowe angażują uczniów, uczą świadomych decyzji zdrowotnych a konkursy, filmy edukacyjne umacniają zdobytą wiedzę. Przedmiotem naszych marzeń jest, aby nasza szkoła stała się w pełni zdrowa , ,,uśmiechnięta’’, do której młodzież chodzi z radością. Staramy się systematycznie urzeczywistniać te marzenia!

Edukacja zdrowotna ma na celu kształtowanie u uczniów nawyku dbałości o zdrowie własne i innych ludzi oraz umiejętności tworzenia środowiska sprzyjającego zdrowiu.

Dlaczego edukacja zdrowotna jest taka ważna:

• pomaga odkrywać, jakie wybory służą rozwojowi i lepszej jakości życia,
  • pomaga zrozumieć siebie i innych,
  • pomaga budować obraz świata, który jest najbliższy codziennym doświadczeniom,
  • uczy odpowiedzialności,
  • jest pierwszym stopniem profilaktyki różnych zagrożeń i zachowań problemowych.

Edukacja zdrowotna jest procesem, który trwa przez całe życie i dotyczy wszystkich ludzi.  Jest ona nieodłącznym elementem promocji zdrowia,  pozwala odkryć jakie wybory służą zdrowiu, natomiast promocja zdrowia zapewnia warunki, aby możliwe było dokonywanie „zdrowych” wyborów. Zarówno w edukacji zdrowotnej, jak i promocji zdrowia najistotniejszy jest aktywny, podmiotowy udział wszystkich grup społeczności szkolnej, w tym także uczniów.

W naszej szkole w ramach promocji zdrowia w pierwszym semestrze roku szkolnego 2013/14 podjęliśmy następujące działa:

1. projekt edukacyjny - w klasie 2 d  - "Jak dbać o zdrowy styl życia" - koordynator Anna Odrzywolska
  2. zajęcia na lodowisku we wszystkich klasach – Biały Orlik
  3. udział uczniów w zawodach sportowych w ramach Mazowieckich Igrzysk Młodzieży Szkolnej
  4. zajęcia z fitnessu prowadzone na nowo powstałej salce gimnastyczno – korekcyjnej
  5. wycieczki o charakterze rekreacyjno- sportowym, np. wyjazd na kręgle 3a i 3c, wycieczka integracyjna klas 1
  6. gazetki szkolne
  7. szkolenia nauczycieli podnoszące kwalifikacje zawodowe.