Narodowy Dzień Pamięci Żołnierzy Wyklętych

1 marca przypada Narodowy Dzień Pamięci Żołnierzy Wyklętych. To święto państwowe ustanowione w 2010 roku. W tym roku pierwszy raz obchodziliśmy je również w naszej szkole. Tego dnia w sposób szczególny uczciliśmy pamięć rotmistrza Witolda Pileckiego.

Brytyjski historyk M. Foot uznał go za jednego z sześciu najodważniejszych ludzi na świecie, którzy walczyli podczas okupacji hitlerowskiej. Dobrowolnie poszedł do Auschwitz i założył tam organizację konspiracyjną. Po ucieczce z obozu napisał Raport Witolda, który stał się pierwszym świadectwem dokumentującym nazistowskie zbrodnie w Oświęcimiu. W 2018 roku minie 70 lat od rozstrzelania go z woli komunistycznych władz.

Uczniowie obejrzeli prezentacje i film przybliżające sylwetkę rotmistrza Witolda Pileckiego oraz montaż słowno-muzyczny List od Witolda. Z okazji Narodowego Dnia Pamięci Żołnierzy Wyklętych została też przygotowana okolicznościowa wystawa.

W godzinach wieczornych montaż słowno-muzyczny List od Witolda (w wykonaniu uczniów klasy I c) oraz wystawę mogli obejrzeć również mieszkańcy Nowego Dworu Mazowieckiego. Podczas spotkania rozdawane były broszury o rotmistrzu Witoldzie Pileckim (z serii Patroni naszych ulic), które otrzymaliśmy z Instytutu Pamięci Narodowej.

wyświetl galerię w Cooliris

OG - 22 775 32 10