Ogólnopolski Dzień Głośnego Czytania

Ogólnopolski Dzień Głośnego Czytania obchodzony jest od 2001 roku. W tym roku szkolnym świętowaliśmy go również w naszej szkole.

Powinniśmy go obchodzić 29 września – w rocznicę urodzin Janiny Porazińskiej, ale w SP 7 głośne czytanie miało miejsce dzień wcześniej, 28 września 2017 roku.

Dziewczęta ze sportowej klasy 7e (U. Bolińska, K. Derlatka, K. Kowalczyk, P. Łuszczyńska, K. Olejnik, A. Wysocka, N. Ziemińska, J. Żelazek) czytały uczniom klas 1b, 1c i 2c mądrą bajkę Małgorzaty Strzałkowskiej Plaster Czarownicy. Mali uczniowie naszej szkoły z zainteresowaniem słuchali niezwykłej historii o Czarownicy, która lubiła lody, jeździła na hulajnodze, miała ogród pełen pięknych kwiatów i wyleczyła chorą łapkę małego zajączka. Historia zakończyła się przesłaniem, że „czasami nic nie jest takie, jakie się wydaje na pierwszy rzut oka…” Na zakończenie spotkania dziewczęta zaprezentowały uczniom swoje umiejętności siatkarskie. Był to naprawdę imponujący pokaz.

Po wizycie siatkarek wszyscy chcieli tak pięknie czytać i tak świetnie grać jak one.

17 zalet książek dla dzieci (wg Szwedzkiej Akademii Literatury Dziecięcej)

1. Książki są źródłem rozrywki, radości, ekscytacji. Mogą wywołać w nas śmiech lub płacz, mogą sprawić, że poczujemy się komfortowo lub pokażą nam nowe możliwości.

2. Książki rozwijają myślenie, pomagają kształtować język i słownictwo.

3. Książki pobudzają wyobraźnię i stymulują do sięgania po obrazy
z wyobraźni.

4. Książki mogą obudzić nowe zainteresowania lub sprowokować do myślenia
 o nowych rzeczach.

5. Książki rozwijają intelekt. Dostarczają koncepcji, nowych pomysłów, poszerzają świadomość i światopogląd.

6. Książki dostarczają wiedzę o innych krajach, sposobach życia, o naturze, technice, historii i wszystkim na świecie, o czym chcielibyśmy wiedzieć więcej.

7. Książki rozwijają zdolność odczuwania empatii. Pozwalają postawić się
w sytuacji innych ludzi i zrozumienia ich emocji.

8. Książki skłaniają do refleksji nad tym, co dobre, złe, właściwe lub nie.

9. Książki objaśniają rzeczywistość i pomagają zrozumieć jak funkcjonuje świat.

10. Książki pokazują, że nie zawsze jest tylko jedna odpowiedź, a na większość spraw można spojrzeć z różnych perspektyw.

11. Książki pomagają nam zrozumieć samych siebie. Wzmacniają pewność siebie, pozwalając zrozumieć, że inni ludzie myślą i czują podobnie jak my.

12. Książki pozwalają rozumieć, że ludzie się różnią. Czytanie książek napisanych przez autorów żyjących w innych czasach czy kulturach zwiększa tolerancję i pomaga pozbawić uprzedzeń.

13. Książki mogą być towarzyszami w chwilach samotności. Można je nosić
ze sobą, można je wszędzie czytać, wypożyczyć za darmo z bibliotek.

14. Książki są częścią dziedzictwa kulturowego. Dostarczają podobnych doświadczeń, dają wspólne punkty odniesienia.

15. Dobra książka dla dzieci czytana na głos może bawić zarówno dorosłych, jak i najmłodszych. Staje się łącznikiem między pokoleniami.

16. Książki dla dzieci zapewniają pracę wielu ludziom: autorom, ilustratorom, redaktorom, drukarzom, grafikom, projektantom, recenzentom, fotografom, bibliotekarzom, księgarzom, wydawcom i innym. Książki wzbogacają kulturę danego kraju, sławią ją poza jego granicami.

17. Książki dla dzieci to zwykle pierwsze spotkanie z literaturą.

wyświetl galerię w Cooliris

OG - 22 775 32 10