Spektakl przed najbardziej wymagajacą publicznością

30 stycznia 2014 w czwartek przed grupą teatralną „Scena Pod Sceną”, prowadzoną przez panią M. Pawełas, stanęło nie lada wyzwanie -  mianowicie występ przed przedszkolakami z  najstarszych grup „Słoneczka” i „Gwiazdeczki”  z Publicznego Przedszkola nr 5. Jak wszyscy wiedzą Ci mali ludzie są wyjątkowo szczerzy, więc trema była bardzo duża. Wystawione zostało przedstawienie pt. „Gdyby Brzechwa był w gimnazjum”. Jego inspiracją były teksty poety, znane wszystkim właśnie od przedszkola. Scenariusz powstał podczas pracy metodą improwizacji, bo przecież w gimnazjum „...mamy lenie, samochwały i uczeń jest mądrzejszy niż kura...”.

Przygotowania zaczęły się już 2 tygodnie przed występem, ale dopiero w ostatni czwartek stycznia się sprawdziliśmy. Mianowicie, już na 2 godzinie lekcyjnej każdy aktor musiał się stawić na stołówce szkolnej, by odebrać ostatnie instrukcje i przygotować szatnię dla maluchów i ich nauczycieli. O godzinie 9.20 nasze „Słoneczka” i „Gwiazdeczki” przybyły.

Kiedy przedszkolaki usiadły na swoje miejsca,  pani  M. Pawełas zajęła je rozmową na czas głośnej przerwy. Następnie zaczął się spektakl. Już gdy wchodziliśmy na scenę przy muzyce,  niektóre dzieci były wpatrzone w nas jak w obrazek.  Potem było już tylko lepiej.  Przez cały czas trwania występu aktorzy byli bardzo stremowani, jednakże nie dało się tego poznać. Nigdy nie widziałam bardziej przejętej widowni, niektóre szkraby przez cały czas oglądały nas z otwartymi ustami.

Na pytanie zadane po zakończonym występie – co podobało się najbardziej, usłyszeliśmy od jednego chłopca  – „WSZYSTKO”. Było to bardzo miłe. Za chwilę zaczęły mówić to wszystkie dzieci. Uważam, że było to jak najbardziej szczere.

Potem oczywiście nastąpiło pożegnanie, powrót przedszkolaków na zajęcia  i aktorów na lekcje. Reasumując, przedstawienie wyszło uroczo, a całe przedsięwzięcie będzie mile wspomniane.

Nina Liszkiewicz 2d