Prawosławie, Żydzi, Tatarzy i… bociany, łosie, żubry – czyli Zielona Szkoła uczniów klasy 5 a

Od 14 do 16 maja 2018 roku uczniowie klasy 5 a byli na Zielonej Szkole na Podlasiu. Pierwszego dnia mieli możliwość zwiedzić Grabarkę – „Górę Krzyży”, prawosławną Częstochowę, serce prawosławia w Polsce oraz Muzeum Białowieskiego Parku Narodowego i Rezerwat Pokazowy Żubrów, w którym zobaczyli nie tylko żubry (żubr jest królem Puszczy Białowieskiej; właśnie w tych okolicach został ocalony przed całkowitym wyginięciem i rozpoczął nowe życie na wolności), ale i żubronie, koniki polskie, łosie, jelenie, sarny. Miejscem docelowym był Tykocin – perła baroku. To tutaj, w zabytkowym pensjonacie Alumnat (który grał w filmach J. Bromskiego „U Pana Boga w ogródku”, „U Pana Boga za miedzą”) byliśmy zakwaterowani.

Kolejne dwa dni wycieczki również obfitowały w moc wrażeń. Razem z przewodnikiem zwiedzaliśmy Tykocin – byliśmy w kościele i w synagodze (która jest pozostałością po istniejącej tu niegdyś licznej gminie żydowskiej) oraz w Muzeum Narwi. Kolejnymi atrakcjami były: wizyta w Europejskiej Wiosce Bocianiej w Pentowie, przejazd do Strękowej Góry (polskie Termopile) – zwiedzanie ruin bunkra kapitana W. Raginisa, przejazd Carską Drogą do Twierdzy Osowiec, spacer z przewodnikiem ścieżką edukacyjną. Mieliśmy możliwość obejrzeć rosiczkę i „nakarmić” ją komarem, dowiedzieliśmy, że ulubionym przysmakiem łosi są kaczeńce i byliśmy w nowoczesnym, interaktywnym muzeum. Biebrzański Park Narodowy (powołany w celu ochrony najbardziej rozległych w Europie Środkowej torfowisk bagiennej doliny rzecznej) zachwycił nas wszystkich. Osią Parku jest rzeka Biebrza, nad którą nauczyliśmy się naśladować głosy różnych ptaków. Trzeciego dnia zwiedzaliśmy Monaster Męski Zwiastowania Najświętszej Marii Panny w Supraślu, byliśmy w Silvarium – ogrodzie zoologiczno-botanicznym w Nadleśnictwie Krynki (zwanym również parkiem leśnym w Poczopku) z  niezwykle ciekawym Strigiforium (domem sów), Ptasią Chatą, Tropinką i Leśnymi Wędrownicami. Najciekawszym i chyba najoryginalniejszym punktem wycieczki było zwiedzanie najstarszego w Polsce meczetu muzułmańskiego (przed wejściem do niego musieliśmy zdjąć buty) i mizaru w Kruszynianach (Podlaski Szlak Tatarski), po których z pasją oprowadzał nas Dżemil – prawdziwy Tatar.

Podlasie to przecudna kraina historyczna, pełna urokliwych miejsc i niezwykłych zabytków, z architekturą, w której można się zakochać, z pysznymi serami, najsmaczniejszymi ziemniakami, najpiękniejszymi końmi, ciszą, spokojem i zachwycającymi zielonymi krajobrazami, pełnymi dziewiczych lasów, rzek i rozlewisk. Przebywając tutaj, doświadczyliśmy również sławnej podlaskiej gościnności. Aż żal było wracać…

wyświetl galerię w Cooliris

OG - 22 775 32 10