Wycieczka uczniów klasy 5a do Siedlec

Uczniowie integracyjnej klasy 5a lubią zaczynać rok szkolny od długich wycieczek, dlatego 26 września wybrali się na wycieczkę do Siedlec, które przywitały nowodworzan – jak zwykle – piękną pogodą i spadającymi pod nogi kasztanami.

Pierwszym punktem wycieczki była wybudowana w stylu neogotyckim na planie krzyża łacińskiego katedra pw. Niepokalanego Poczęcia NMP. Wszystko w niej było monumentalne i zachwycające, ale najpiękniejsze były witraże w oknach, przez które wpadały do katedry ciepłe promienie słońca. Następnie uczniowie przeszli do Muzeum Diecezjalnego, gdzie uczestniczyli w lekcji Piękno tego, co z metalu i jedwabnych nici. Widzieli m.in. portrety osób, które kiedyś mieszkały na Podlasiu – biskupów, magnatów, rezydentów, fundatorów okolicznych kościołów; zbiór dokumentów z kancelarii watykańskich i królewskich pisanych na pergaminie, mszałów i modlitewników ręcznie pisanych w XVIII wieku; kolekcję rzemiosła artystycznego od XVI do XIX wieku – zbiór srebrnych i złoconych naczyń liturgicznych, relikwiarzy, monstrancji, medali pamiątkowych, monet i tłoków pieczętnych z kancelarii państwowych i kościelnych; szaty liturgiczne – dalmatyki, ornaty, kapy, stuły, manipularze z różnych kościołów. Jednak największe wrażenie na wszystkich zrobiła wystawa Dwa razy El Greco w lustrze muzeum. Do jedynego do tej pory obrazu El Grecaw Polsce i jednego z sześciu najcenniejszych obrazów w krajuEkstaza św. Franciszka dołączył drugi obraz Mistrza z Toledo (namalowany przez jego syna). Po zwiedzeniu muzeum uczniowie przeszli do Katolickiego Radia Podlasie, w którym zapoznali się z pracą redaktorów, realizatorów, pracowników obsługi technicznej i sprawdzili, czy mają radiowe głosy. Mają!!! Czas spędzony w Siedlcach uczniowie umilili sobie słodkim poczęstunkiem w Kawiarni Siedleckiej. Ciastka i ciasteczka były prezentem z okazji zbliżającego się Dnia Chłopaka.

Żal było opuszczać gościnne Siedlce, ale na uczniów klasy 5a czekały już inne atrakcje. Niedaleko Siedlec, w miejscowości Liw, podczas spotkania z prawdziwym pasjonatem historii, uczestniczyli w lekcji muzealnej Etos rycerski. Zwiedzili też zamek z niezwykle bogatą zbrojownią i wysłuchali legendy o Żółtej Damie, która podobno pojawia się w zamku.

Z sentymentem wspominamy już tę wycieczkę… Była udana… Była ciekawa… Dostarczyła niezwykłych wrażeń…

wyświetl galerię w Cooliris

OG - 22 775 32 10