Zespół Szkół nr 1 w Nowym Dworze Mazowieckim

Wyszukiwarka

Nawigacja

Treść strony

Wycieczka uczniów klasy 5a do Siedlec

        Uczniowie integracyjnej klasy 5a lubią zaczynać rok szkolny od długich wycieczek, dlatego 26 września wybrali się na wycieczkę do Siedlec, które przywitały nowodworzan – jak zwykle – piękną pogodą i spadającymi pod nogi kasztanami.

           Pierwszym punktem wycieczki była wybudowana w stylu neogotyckim na planie krzyża łacińskiego katedra pw. Niepokalanego Poczęcia NMP. Wszystko w niej było monumentalne i zachwycające, ale najpiękniejsze były witraże w oknach, przez które wpadały do katedry ciepłe promienie słońca. Następnie uczniowie przeszli do Muzeum Diecezjalnego, gdzie uczestniczyli w lekcji Piękno tego, co z metalu i jedwabnych nici. Widzieli m.in. portrety osób, które kiedyś mieszkały na Podlasiu – biskupów, magnatów, rezydentów, fundatorów okolicznych kościołów; zbiór dokumentów z kancelarii watykańskich i królewskich pisanych na pergaminie, mszałów i modlitewników ręcznie pisanych w XVIII wieku; kolekcję rzemiosła artystycznego od XVI do XIX wieku – zbiór srebrnych i złoconych naczyń liturgicznych, relikwiarzy, monstrancji, medali pamiątkowych, monet i tłoków pieczętnych z kancelarii państwowych i kościelnych; szaty liturgiczne – dalmatyki, ornaty, kapy, stuły, manipularze z różnych kościołów. Jednak największe wrażenie na wszystkich zrobiła wystawa Dwa razy El Greco w lustrze muzeum. Do jedynego do tej pory obrazu El Grecaw Polsce i jednego z sześciu najcenniejszych obrazów w krajuEkstaza św. Franciszka dołączył drugi obraz Mistrza z Toledo (namalowany przez jego syna). Po zwiedzeniu muzeum uczniowie przeszli do Katolickiego Radia Podlasie, w którym zapoznali się z pracą redaktorów, realizatorów, pracowników obsługi technicznej i sprawdzili, czy mają radiowe głosy. Mają!!! Czas spędzony w Siedlcach uczniowie umilili sobie słodkim poczęstunkiem w Kawiarni Siedleckiej. Ciastka i ciasteczka były prezentem z okazji zbliżającego się Dnia Chłopaka.

          Żal było opuszczać gościnne Siedlce, ale na uczniów klasy 5a czekały już inne atrakcje. Niedaleko Siedlec, w miejscowości Liw, podczas spotkania z prawdziwym pasjonatem historii, uczestniczyli w lekcji muzealnej Etos rycerski. Zwiedzili też zamek z niezwykle bogatą zbrojownią i wysłuchali legendy o Żółtej Damie, która podobno pojawia się w zamku. 

       Z sentymentem wspominamy już tę wycieczkę… Była udana… Była ciekawa… Dostarczyła niezwykłych wrażeń… 

wyświetl galerię w Cooliris
wyświetl galerię w Cooliris

wsteczwstecz

Intranet

Kontakt

Zespół
Szkolno-Przedszkolny nr 1
w Nowym Dworze Mazowieckim

ul. Młodzieżowa 1
05-101 Nowy Dwór Mazowiecki
NIP: 5311688691, REGON: 146254836

Sekretariat Zespołu - tel./fax 22 775 50 00
PP5 - 22 775 58 71
SP7 - 22 775 50 00
OG - 22 775 32 10

Mapa - lokalizacja

Newsletter

Dopisz się do newslettera.

Godziny otwarcia

Godziny pracy sekretariatu zespołu

Godziny otwarcia poniedziałek-czwartek 7:30-16:30
  piątek 8:00-16:00

 

Stopka

Copyright Zespół Szkół w Nowym Dworze Mazowieckim

Rozmiar czcionki

Wersja o wysokim poziomie kontrastu

Przełącz się na widok strony o wysokim kontraście.
Powrót do domyślnej wersji strony zawsze po wybraniu linku "Graficzna wersja strony" znajdującego się w górnej części witryny.