Zespół Szkół nr 1 w Nowym Dworze Mazowieckim

Wyszukiwarka

Menu dodatkowe

Nawigacja

Treść strony

Czy Twoje dziecko wymaga pomocy logopedycznej?

Bardzo często przyczyną kłopotów szkolnych, kłopotów z nauką u dzieci są wady wymowy. Wadliwa wymowa może odzwierciedlać się zarówno w czytaniu jak i w pisaniu, co może zniechęcać dziecko do nauki oraz może doprowadzić do obniżenia własnej samooceny.

Dziecko rozpoczynające naukę szkolną „pisze tak, jak mówi”. Jeśli więc niewłaściwie wymawia jakąś głoskę, również niewłaściwie ją zapisuje, /np. skoła zamiast szkoła, lyba zamiast ryba, lowel zamiast rower itp./.

Zaburzenia mowy mogą być różnego pochodzenia oraz różnego rodzaju, od drobnych nieprawidłowości w artykułowaniu poszczególnych głosek po ciężkie wady, które utrudniają kontakt z otoczeniem.

Uczniowie z wadami wymowy narażeni są często na kpiny ze strony kolegów, co jest dla dziecka bardzo przykrym doznaniem, w związku z czym z czasem może ono stać się zastraszone i nieśmiałe, bądź też agresywne i złośliwe. Dziecko z wadą wymowy często ma problemy z nawiązywaniem kontaktów z rówieśnikami.
Trudności dziecka w mówieniu są bardzo często bagatelizowane. Często niepokój rodziców, jest określany powszechnym stwierdzeniem:

 

 "DZIECKO MA CZAS, JEST JESZCZE MAŁE, ONO Z TEGO WYROŚNIE".

Nie dajmy się wprowadzić w błąd!!!

Mowa dziecka rozwija się najintensywniej w trzech pierwszych latach jego życia.

Nie możemy tych lat zmarnować!!!

Troska o to, aby nie dopuścić do zaburzeń mowy u dziecka spoczywa na barkach wszystkich rodziców.


PAMIĘTAJ!

Jeśli masz problem, niepokoi Cię rozwój mowy Twojego dziecka, zauważasz jakiekolwiek nieprawidłowości, przy najmniejszych wątpliwościach zgłoś się do specjalisty.

Możesz zapobiec powstawaniu i utrwalaniu się wad wymowy u Twojego dziecka zgłaszając się do logopedy w odpowiednim czasie, zanim dziecko ukończy 3 rok życia.
Do logopedy nie jest potrzebne żadne skierowanie.ZGŁOŚ SIĘ DO LOGOPEDY, JEŚLI TWOJE DZIECKO:

- nie gaworzy w wieku 6m-cy

- nie wypowiada pojedynczych słów około 1 roku życia

- nie mówi prostych zdań między 2, a 3 rokiem życia

- nie potrafi opowiedzieć historyjki obrazkowej w wieku 4 lat.

Jeśli uważacie, że dziecko mało mówi, posiada mały zasób słów, myli końcówki wyrazów, nie rozumie poleceń do niego skierowanych, nie reaguje na głos, nie widząc twarzy w rozmowie wodzi wzrokiem za ustami rozmówcy – zgłoście się do logopedy, który sprawdzi, czy rozwój mowy dziecka jest prawidłowy w razie potrzeby zaleci wizytę u odpowiedniego specjalisty typu:

Laryngolog – który zbada słuch dziecka
Ortodonta – który sprawdzi zgryz dziecka
Psycholog – który zbada rozwój intelektualny dziecka

Wczesne wykrycie u dziecka ubytków słuchu, czy wad zgryzu pozwala na objęcie dziecka wczesną interwencją logopedyczną, a co w ślad za tym idzie - umożliwienie dziecku lepszego rozwoju mowy i zapobieganie różnego rodzaju nieprawidłowością w mowie.

Wczesne wykrycie u dziecka nieprawidłowości w rozwoju słuchu i wczesne aparatownie go daje szansę i możliwości na rozwój mowy u dziecka.

Zbyt późno wykryty niedosłuch nie pozwala rozwinąć się mowie. Dlatego współpraca logopedy z laryngologiem, foniatrą i audiologiem jest konieczna. Nieprawidłowa wymowa dziecka wpływa na jego zgryz, ale i odwrotnie wady zgryzu również wpływają na prawidłową, bądź nieprawidłową mowę dziecka. Dlatego współpraca logopedy z ortodontą jest niezbędna.

PAMIĘTAJ, ŻE WADA WYMOWY JEST UCIĄŻLIWA PRZEDE WSZYSTKIM DLA TWOJEGO DZIECKA I NIE JEST JEGO WINĄ, WIĘC POMÓŻ MU I ZADBAJ O TO, ABY PRAWIDŁOWO MÓWIŁO I PIĘKNIE WYPOWIADAŁO SIĘ.

Intranet

Kontakt

Dane kontaktowe

Zespół Szkolno-Przedszkolny
ul. Młodzieżowa 1,
05-101 Nowy Dwór Mazowiecki

NIP: 5311688691, REGON: 146254836

PP5 22 775 58 71
Sekretariat Zespołu - tel./fax 22 775 50 00
SP7 ul. Młodzieżowa 1 - 22 775 50 00
SP7 ul. Młodzieżowa 3 - 22 775 32 10

Deklaracja Dostępności

Mapa - lokalizacja

Newsletter

Dopisz się do newslettera.

Godziny otwarcia

Godziny pracy sekretariatu zespołu

poniedziałek - czwartek 7.30 - 15.30

piątek                             7.00 - 15.00

Stopka

Copyright Zespół Szkół w Nowym Dworze Mazowieckim

Rozmiar czcionki

Wersja o wysokim poziomie kontrastu

Przełącz się na widok strony o wysokim kontraście.
Powrót do domyślnej wersji strony zawsze po wybraniu linku "Graficzna wersja strony" znajdującego się w górnej części witryny.