Wycieczka klasy II a i II f do Muzeum Warszawskiej Pragi i Muzeum Archeologicznego

8 marca  2017 r. klasy 2a i 2f wybrały się na wycieczkę do Muzeum Warszawskiej Pragi i na warsztaty edukacyjne do Muzeum Archeologicznego w Warszawie.

W Muzeum Warszawskiej Pragi  dzieci uczestniczyły w zajęciach ”Do krokodyla! Tajemnice straganów Różyca”  oraz w zajęciach„ Słodkie dziedzictwo”.

W trakcie zajęć ”Do krokodyla! Tajemnice straganów Różyca” uczniowie 2a dowiedzieli się, gdzie i czym handlowano na Pradze oraz poznały historię najbardziej znanego warszawskiego targowiska – Bazaru Różyckiego. Zapoznając się z częścią wystawy stałej oraz słuchając towarzyszących jej fragmentów Archiwum Historii Mówionej, dzieci dowiedziały się, czym zaskakiwały kupujących stragany praskich kupców, a także co na Różycu robił krokodyl. W części warsztatowej uczniowie wykonali książeczkę o krokodylu.

Klasa 2f uczestniczyła w zajęciach ”Słodkie dziedzictwo”, które były poświęcone  praskim fabrykom Wedla, Anczewskiego i Franboli, gdzie produkowano czekoladę. Słuchając historii rodzinnych przedsiębiorstw, uczestnicy poznali asortyment przedwojennych sklepów ze słodyczami, oglądali dawne reklamy i opakowania na czekoladki oraz poznali artystów, którzy je projektowali. W części warsztatowej dzieci wykonały i dekorowały papierowe pudełko na słodycze.

W Muzeum Archeologicznym w Warszawie uczniowie brali udział w zajęciach edukacyjnych pt. „Odtwarzanie w modelinie szklanych paciorków według starożytnych wzorów”.  Pani przewodnik bardzo ciekawie opowiadała o dawnych czasach. Dzieci oglądały bardzo stare ozdoby – bransoletki, wisiorki i pierścionki. Potem pod okiem instruktora lepiły z modeliny paciorki na wzór tych starożytnych. Własnoręcznie wykonane naszyjniki można było zabrać do domu.

Wycieczka była bardzo ciekawa i wszystkim bardzo się podobała!

Mirka Franczak, Beata Filipiak

Zespół Szkolno-Przedszkolny