Wycieczka uczniów klas 4a i 4c na cmentarz żydowski

David A. Harris we wprowadzeniu do książki „Trudne pytania w dialogu polsko – żydowskim” napisał: „Polska i naród żydowski trwały w ścisłym związku przez ponad tysiąc lat. Mówienie o historii Polski bez uwzględnienia jej żydowskiego wymiaru jest wręcz niemożliwe, tak jak niemożliwe jest mówienie o żydowskiej historii bez zrozumienia polskiego kontekstu. Żydzi stanowili duży odsetek polskiej ludności. W przededniu drugiej wojny światowej było to dokładnie 10 procent społeczeństwa polskiego, a w Warszawie – jedna trzecia mieszkańców”. Jeszcze więcej mieszkało ich w Nowym Dworze Mazowieckim.

27 października 2016 roku uczniowie klas 4a i 4c pod opieką wychowawczyń udali się na kirkut. Dzieci zostały zapoznane z historią nowodworskich Żydów, przeczytały opisy pomników, obejrzały „ścianę płaczu”, z szacunkiem dotykały macew z niezwykłą ornamentyką i symboliką, a nawet kładły kamienie. Stojąc na wzgórzu cmentarnym, nie mogły uwierzyć, że przez lata niszczono je i dewastowano.

Wydaje nam się, że wieki obecności Żydów w Nowym Dworze Mazowieckim ukształtowały też losy Naszej Małej Ojczyzny. Ich historia i nasza historia przeplatają się wzajemnie, są elementem naszego dziedzictwa. Nie można być lokalnym patriotą, nie wiedząc nic o społeczności żydowskiej, która przecież zapisała się na kartach historii naszego miasta.

Wycieczka na cmentarz żydowski była nie tylko niezwykłą lekcją historii, ale też lekcją tolerancji.