Zespół Szkół nr 1 w Nowym Dworze Mazowieckim

Wyszukiwarka

Menu dodatkowe

Nawigacja

Treść strony

  • -

Dzień patrona szkoły

W bieżącym roku szkolnym przypadła 7 rocznica nadania naszej szkole imienia Ryszarda Kaczorowskiego. Uczniowie oddziałów gimnazjalnych uczcili to wydarzenie akademią. Prowadzący,  w niezwykle ciekawy sposób przedstawili sylwetkę naszego patrona. Ryszard Kaczorowski urodził się w 1919 r. w Białymstoku. Przez całe życie bardzo ważne było dla niego harcerstwo, którego ideałom pozostał wierny do końca życia. W  1940 roku nasz patron został aresztowany przez NKWD. Za swą konspiracyjną działalność został skazany na karę śmierci. Jednak po stu dniach pobytu w celi władza sowiecka zmieniła ten wyrok na 10 lat łagru. Jako żołnierz II Korpusu Polskiego wziął udział w bitwie pod Monte Cassino, przełamując niemiecką linię obrony we Włoszech oraz przyczyniając się do klęski Niemiec i końca II wojny światowej. R. Kaczorowski po zakończeniu wojny i demobilizacji polskich oddziałów znalazł się w Wielkiej Brytanii. Zdecydował się pozostać na emigracji.  W 1989 roku po śmierci Kazimierza Sabbata objął urząd prezydenta Rzeczpospolitej Polskiej na uchodźctwie. To właśnie jemu przypadł zaszczyt przekazania symboli narodowych pierwszemu prezydentowi Polski wybranemu przez naród po II wojnie światowej – Lechowi Wałęsie. Zginął tragicznie 10 kwietnia 2010 roku.

Rozmowa dwóch osób o życiu R. Kaczorowskiego była przeplatana wierszami

i piosenkami.  Dla naszego patrona  całe życie było służbą Polsce. Nie mogło więc     zabraknąć wierszy i piosenek o tematyce patriotycznej. Uczniowie z przejęciem i aktorskim wyczuciem deklamowali teksty  W. Szymborskiej, J. Kaczmarskiego, T. Różewicza czy Z. Herberta. Akademia była prawdziwą lekcją historii dla młodych ludzi, którzy wbrew pozorom często zadają sobie pytania: „Co to znaczy być Polakiem?”,  „Co to znaczy być patriotą?”

Słowa wypowiedziane przez jednego ucznia z pewnością mogą być przesłaniem dla naszej młodzieży, a w szczególności dla tych, którzy już za chwilę staną się absolwentami Publicznego Gimnazjum Nr2 im. R. Kaczorowskiego: „Musicie mieć w sobie coś z orłów. Serce orle i wzrok orli ku przyszłości. Musicie ducha hartować i wznosić, aby móc jak orły przelatywać nad graniami w przyszłość naszej Ojczyzny. Będziecie wtedy mogli jak orły przebić się przez wszystkie dziejowe przełomy, wichry i burze, nie dając się spętać żadną niewolą. Pamiętajcie! Orły to wolne ptaki, bo szybują wysoko...” .

Występ został przygotowany przez uczniów klas II i III pod kierunkiem nauczycielek – pani Agnieszki  Przekory i pani Małgorzaty Pawełas.

  • -
  • -
  • -
  • -
  • -
  • -

wsteczwstecz

Intranet

Kontakt

Zespół
Szkolno-Przedszkolny nr 1
w Nowym Dworze Mazowieckim

ul. Młodzieżowa 1
05-101 Nowy Dwór Mazowiecki
NIP: 5311688691, REGON: 146254836

Sekretariat Zespołu - tel./fax 22 775 50 00
PP5 - 22 775 58 71
SP7 ul. Młodzieżowa 1 - 22 775 50 00
SP7 ul. Młodzieżowa 3- 22 775 32 10

Deklaracja Dostępności

Mapa - lokalizacja

Newsletter

Dopisz się do newslettera.

Godziny otwarcia

Godziny pracy sekretariatu zespołu

Godziny otwarcia poniedziałek-czwartek 7:30-16:00
  piątek 7:00-15:00

 

Stopka

Copyright Zespół Szkół w Nowym Dworze Mazowieckim

Rozmiar czcionki

Wersja o wysokim poziomie kontrastu

Przełącz się na widok strony o wysokim kontraście.
Powrót do domyślnej wersji strony zawsze po wybraniu linku "Graficzna wersja strony" znajdującego się w górnej części witryny.