Zespół Szkół nr 1 w Nowym Dworze Mazowieckim

Wyszukiwarka

Menu dodatkowe

Nawigacja

Treść strony

 • -

Wycieczka szlakiem bohaterów książki „Kamienie na Szaniec”

        W słoneczny czwartkowy poranek 12 kwietnia 2018 r. pojechaliśmy z klasą do Warszawy na wycieczkę szlakiem bohaterów „Kamieni na Szaniec”. Był to wyjazd, w którym brały udział dwie gimnazjalne klasy oraz trzech opiekunów: pani Elżbieta Pietruszka, pani Marta Bruzda oraz pani Małgorzata Grabowska.

         O godz. 7:40 wyruszyliśmy spod szkoły. Pierwszym punktem naszej wycieczki było zwiedzanie Liceum im. Stefana Batorego. Przed szkołą spotkaliśmy umówionego przewodnika i następnie weszliśmy do szkoły. Po liceum oprowadzał nas chłopak z klasy maturalnej. Pokazał nam  tablice upamiętniającą profesorów i uczniów, którzy zginęli podczas II wojny światowej. Na atrium szkoły widzieliśmy dwa obeliski z czasów bohaterów książki, na których były namalowane symbole Polski Walczącej.

           Następnym etapem wycieczki był przejazd na al. Szucha, do Mauzoleum Walki  i Męczeństwa, dawnej siedziby Gestapo, gdzie przesłuchiwany był „Rudy”. Było to miejsce tortur i masowych egzekucji oraz siedziba najważniejszych oficerów niemieckich w latach 1939-1945. To tutaj obejrzeliśmy cele oraz tzw. „tramwaje” i przeczytaliśmy na ścianach wyryte myśli Polaków.

         Kolejnym miejscem było Muzeum Więzienia Pawiak. Mogliśmy tam zobaczyć cenne pamiątki po osobach więzionych oraz ich wiersze. Potem wysłuchaliśmy grypsów pisanych przez Polaków uwięzionych w tych pomieszczeniach. Tutaj mogliśmy również zobaczyć pierwsze wydanie książki „Kamienie na Szaniec”.

           Następnie przemieściliśmy się pod Arsenał, który znajduje się nieopodal Placu Teatralnego. Było to miejsce akcji odbicia z rąk wroga Jana Bytnara. Przewodnik opowiedział nam dokładnie jak ta akcja wyglądała i jakie każdy miał w niej zadanie.

           Ostatnim punktem programu był cmentarz na wojskowych Powązkach. Jest to miejsce zadumy i oddania hołdu tym ludziom, którzy walczyli z okupantem. To tutaj w słynnej kwaterze Brzozowych Krzyży pochowani zostali bohaterowie książki: „Zośka”, „Rudy”  i „Alek”, ale też ich koledzy, a także autor książki Aleksander Kamiński. Na cześć bohaterów zapaliliśmy znicze na ich grobach.

           Około godziny 15:30 wróciliśmy do domu. Wszyscy byli bardzo zadowoleni. Nasz przewodnik zrobił na mnie duże wrażenie. Zaimponowała mi jego wszechstronna wiedza. Wiernie przedstawiał fakty wojenne. Głęboko w świadomości utkwiły mi jego słowa mówiące o tym, że musimy się dobrze uczyć żeby mieć lepsze życie i być patriotą.

Małgorzata Lubomska klasa 3d

 • -
 • -
 • -
 • -
 • -
 • -
 • -
 • -
 • -
 • -
 • -
 • -

wsteczwstecz

Intranet

Kontakt

Zespół
Szkolno-Przedszkolny nr 1
w Nowym Dworze Mazowieckim

ul. Młodzieżowa 1
05-101 Nowy Dwór Mazowiecki
NIP: 5311688691, REGON: 146254836

Sekretariat Zespołu - tel./fax 22 775 50 00
PP5 - 22 775 58 71
SP7 ul. Młodzieżowa 1 - 22 775 50 00
SP7 ul. Młodzieżowa 3- 22 775 32 10

Deklaracja Dostępności

Mapa - lokalizacja

Newsletter

Dopisz się do newslettera.

Godziny otwarcia

Godziny pracy sekretariatu zespołu

Godziny otwarcia poniedziałek-czwartek 7:30-16:00
  piątek 7:00-15:00

 

Stopka

Copyright Zespół Szkół w Nowym Dworze Mazowieckim

Rozmiar czcionki

Wersja o wysokim poziomie kontrastu

Przełącz się na widok strony o wysokim kontraście.
Powrót do domyślnej wersji strony zawsze po wybraniu linku "Graficzna wersja strony" znajdującego się w górnej części witryny.