Wycieczka szlakiem bohaterów książki „Kamienie na Szaniec”

W słoneczny czwartkowy poranek 12 kwietnia 2018 r. pojechaliśmy z klasą do Warszawy na wycieczkę szlakiem bohaterów „Kamieni na Szaniec”. Był to wyjazd, w którym brały udział dwie gimnazjalne klasy oraz trzech opiekunów: pani Elżbieta Pietruszka, pani Marta Bruzda oraz pani Małgorzata Grabowska.

O godz. 7:40 wyruszyliśmy spod szkoły. Pierwszym punktem naszej wycieczki było zwiedzanie Liceum im. Stefana Batorego. Przed szkołą spotkaliśmy umówionego przewodnika i następnie weszliśmy do szkoły. Po liceum oprowadzał nas chłopak z klasy maturalnej. Pokazał nam  tablice upamiętniającą profesorów i uczniów, którzy zginęli podczas II wojny światowej. Na atrium szkoły widzieliśmy dwa obeliski z czasów bohaterów książki, na których były namalowane symbole Polski Walczącej.

Następnym etapem wycieczki był przejazd na al. Szucha, do Mauzoleum Walki  i Męczeństwa, dawnej siedziby Gestapo, gdzie przesłuchiwany był „Rudy”. Było to miejsce tortur i masowych egzekucji oraz siedziba najważniejszych oficerów niemieckich w latach 1939-1945. To tutaj obejrzeliśmy cele oraz tzw. „tramwaje” i przeczytaliśmy na ścianach wyryte myśli Polaków.

Kolejnym miejscem było Muzeum Więzienia Pawiak. Mogliśmy tam zobaczyć cenne pamiątki po osobach więzionych oraz ich wiersze. Potem wysłuchaliśmy grypsów pisanych przez Polaków uwięzionych w tych pomieszczeniach. Tutaj mogliśmy również zobaczyć pierwsze wydanie książki „Kamienie na Szaniec”.

Następnie przemieściliśmy się pod Arsenał, który znajduje się nieopodal Placu Teatralnego. Było to miejsce akcji odbicia z rąk wroga Jana Bytnara. Przewodnik opowiedział nam dokładnie jak ta akcja wyglądała i jakie każdy miał w niej zadanie.

Ostatnim punktem programu był cmentarz na wojskowych Powązkach. Jest to miejsce zadumy i oddania hołdu tym ludziom, którzy walczyli z okupantem. To tutaj w słynnej kwaterze Brzozowych Krzyży pochowani zostali bohaterowie książki: „Zośka”, „Rudy”  i „Alek”, ale też ich koledzy, a także autor książki Aleksander Kamiński. Na cześć bohaterów zapaliliśmy znicze na ich grobach.

Około godziny 15:30 wróciliśmy do domu. Wszyscy byli bardzo zadowoleni. Nasz przewodnik zrobił na mnie duże wrażenie. Zaimponowała mi jego wszechstronna wiedza. Wiernie przedstawiał fakty wojenne. Głęboko w świadomości utkwiły mi jego słowa mówiące o tym, że musimy się dobrze uczyć żeby mieć lepsze życie i być patriotą.

Małgorzata Lubomska klasa 3d