1 Marca – Narodowy Dzień Pamięci Żołnierzy Wyklętych

„...Po co wam to chłopcy było, po co?

W mróz i w upał, czy to w dzień, czy w nocy

Wędrowali patrząc śmierci w oczy

Wielu życiem młodym zapłaciło

Po co chłopcy?... Bo tak trzeba było!”

Już po raz ósmy obchodziliśmy Dzień Pamięci Żołnierzy Wyklętych. W naszej szkole uczniowie    przyłączyli się to obchodów tego dnia. Uczniowie klas gimnazjalnych obejrzeli film przybliżający tematykę żołnierzy wyklętych. Klasy czwarte z zaciekawieniem obejrzały i wysłuchały prezentacji o Witoldzie Pileckim. Właśnie jego imię nosi od niedawna jedna z ulic naszego osiedla. Wszyscy uczniowie mieli możliwość obejrzenia wystawy okolicznościowej, składającej się ze zdjęć przedstawiających postać  rotmistrza W. Pileckiego oraz prac wykonanych przez uczniów zespołu.

Wieczorem Klub Teatralny zaprezentował program słowno – muzyczny zatytułowany „Ocaleni, porzuceni, nieugięci...”. Nasza młodzież z niezwykłym przejęciem recytowała wiersze i prezentowała wspomnienia tych, którzy postąpili słusznie, „bo tak trzeba było”. Piosenki w wykonaniu naszej absolwentki M. Piotrowskiej zachwyciły wszystkich. Palące się biało – czerwone świece, wzruszająca muzyka sprawiły, że wieczór upłynął w podniosłym nastroju. Na spotkanie przybyli nauczyciele, rodzice naszych uczniów i absolwenci. Występ był lekcją historii i wyrazem patriotyzmu, jak powiedziała Pani wicedyrektor Irmina Bieńkowska. Wszyscy obecni zostali poproszeni o zapalenie lampionów pamięci w oknach swoich domów.

W tym dniu wszyscy pamiętaliśmy o żołnierzach wyklętych, którzy swoją postawą pokazali, że wolność i ojczyzna są największymi wartościami.

Klub Teatralny