Wycieczka - śladami bohaterów "Kamieni na szaniec"

Dnia 4 października 2017 roku, klasa 3b, wraz z opiekunami wybrała się na wycieczkę śladami Kamieni na Szaniec do Warszawy. Uczniowie mieli okazję na żywo zobaczyć miejsca bohaterskich, a zarazem tragicznych wydarzeń, które rozgrywały się w utworze Aleksandra Kamińskiego.

Pierwszym celem naszej wycieczki było II Liceum im. Stefana Batorego, w którym wcześniej mieściło się Królewsko-Polskie Gimnazjum, wyłącznie dla chłopców. Tam też maturę zdawali nasi bohaterowie: Jan Bytnar, Maciej Aleksy Dawidowski oraz Tadeusz Zawadzki, którzy w latach wojny dali przykład jak pięknie żyć i pięknie umierać. Następnie wybraliśmy się na Aleje Szucha, gdzie dawniej znajdowała się siedziba Gestapo. Odwiedziliśmy tam Mauzoleum Walki i Męczeństwa, które jest jednym z najlepiej zachowanych miejsc hitlerowskiej kaźni Polaków. Miejsce to było niezwykle przygnębiające, mogliśmy zobaczyć tam m.in wiele celi, pokój dyżurującego gestapowca, czy projekcję multimedialna pokazującą upadającego i podnoszącego się więźnia. Później znaleźliśmy się pod Arsenałem, gdzie odbyła się sławna Akcja pod Arsenałem. Wtedy właśnie z rąk gestapowców został odbity ,,Rudy’’, a wraz z nim 21 innych więźniów przewożonych z alei Szucha na Pawiak. Kolejnym punktem był Pawiak. Z niepokojem wchodziliśmy w jego mury podziwiając pomnik drzewa, na którym widniały tabliczki z danymi zamordowanych tam więźniów. Po wejściu do muzeum obejrzeliśmy makietę całego więzienia, a także wysłuchaliśmy nagrań fragmentów grypsów opowiadających o dramatycznych przeżyciach więzionych. Było to naprawdę smutne przeżycie. Mimo wszystko, najbardziej wzruszającym miejscem, które odwiedziliśmy był Cmentarz Powązkowski, gdzie spoczęli zasłużeni bohaterowie Kamieni na Szaniec oraz Aleksander Kamiński i wiele innych bohaterskich patriotów. Po oddaniu hołdu zmarłym udaliśmy się do autokaru i wróciliśmy do Nowego Dworu.

Myślę, że wycieczka ta dała nam dużo do myślenia, odkryła wiele emocji dotychczas nieznanych. Z pewnością na długo ją zapamiętamy, a bohaterowie Kamieni na Szaniec będą dla nas- młodych ludzi wzorem na całe życie.