wyświetl galerię w Cooliris

Wielkanoc i wiosna w kulturze – Ia w Muzeum Etnograficznym

28.03.2016 r. klasa Ia z wychowawcą panią Małgorzatą Pawełas i panią Małgorzatą Grabowską pojechała na wycieczkę do Warszawy. Zajęcia na temat Wielkanocy i zwyczajów wiosennych odbywały się w Muzeum Etnograficznym w Warszawie. Po dotarciu i zapoznaniu się z panią prowadzącą, zaczęliśmy od wyjaśnienia pojęcia etnografia. Okazało się, że etnografia to nauka zajmująca się opisem i analizą kultur ludowych różnych społeczności. Na początku podzieliliśmy się  na zespoły. Każda osoba miała za zadanie zrobić swojego własnego zajączka z drutu na szablonie. Z zajęć wyszliśmy  z pięknymi zajączkami.

Następnie przyszła pora na zabawy fizyczne. Całą klasę podzielono na dwie liczne grupy i każda z nich dostała długą rurę. Zadanie polegało na tym, że pani prowadząca wkładała pisankę do każdej z dwóch rur w tym samym momencie i drużyna musiała doprowadzić tą pisankę do końca rury. Wygrywali ci, którym jajko najszybciej wypadło ze środka. W tej zabawie liczyła się zręczność i szybkość, ale przede wszystkim współpraca ze sobą.

Później przyszedł czas na pogłębienie wiedzy. Jeśli chodzi o zwyczaje wielkanocne  wywodzące się z kultury ludowej, to dowiedzieliśmy się na ten temat bardzo dużo. Naszą szczególną uwagę przykuły zwyczaje lanego poniedziałku, kiedy to w drugi dzień świąt oblewamy się wodą. Okazało się jednak, że w niektórych krajach panowie zamiast wylać wodę na dziewczynę, „psikają” ją lekko perfumami. Ale za to kiedyś, w małych miastach Polski istniał zwyczaj, że mężczyźni wchodzili na wysoką wieżę i wykrzykiwali coś o jakiejś dziewczynie. To w jaki sposób o niej krzyczeli, czy miło, czy też nie,  świadczyło o tym, jak bardzo ta dziewczyna zostanie oblana. Chłopcom z 1a podobały się zwyczaje oblewania dziewczyn lub wrzucania ich do jakiegoś zbiornika z wodą, natomiast dziewczynom najbardziej podobał się zwyczaj o polewaniu perfumami.

Oprócz lanego poniedziałku poznaliśmy również inne zwyczaje, na przykład dowiedzieliśmy się  o topieniu lub spalaniu marzanny, zostawianiu małych Martek - Martynianek obok pierwszej oznaki wiosny, który się zobaczy i wiele, wiele innych.

Po miłym i wesołym omówieniu kultur ludowych przyszła pora na coś bardziej mrocznego.  W niektórych krajach zamiast cieszyć się i radować bardziej skupia się uwagę na śmierci Jezusa, niż na jego zmartwychwstaniu. W takich właśnie krajach ludzie składają specjalne podania, by być tego dnia biczowanym lub w gorszych przypadkach zostać ukrzyżowanym. Ludzie sami się na to zgadzają, bo myślą, że życie zbawiciela skończyło się na samej jego śmierci.

Po tej dość przytłaczającej części, przeszliśmy do zwyczajów, które chyba każdy z nas kojarzy z Wielkanocą. Były to mianowicie pisanki i palmy. Dużą uwagę przykuły również pisanki z wyrytym znakiem słońca, które zachwyciły znaczną część dziewczyn.

Na sam koniec wycieczki, w ramach relaksu wszyscy udaliśmy się na grę w kręgle w Hulakula. Pobyt tam pozwolił odprężyć się i zabawić.  Osobiście uważam, że taka przedświąteczna wycieczka nauczyła nas dużo, dając jednoczenie sporo zabawy. Mam nadzieję, że będzie więcej tak udanych i integrujących wyjazdów jak ten. I już nie mogę się ich doczekać.

Amelia Nurczyńska z 1a.

wyświetl galerię w Cooliris