wyświetl galerię w Cooliris

„TO WŁAŚNIE TEATR”- podsumowanie projektu

Od września do grudnia 2016 roku, Publiczne Gimnazjum nr 2 im. r. Kaczorowskiego

w Zespole Szkół nr 1, realizowało projekt „To właśnie Teatr” w ramach Rządowego Programu „Bezpieczna i Przyjazna szkoła” na „działania dotycząca rozwijania postawy aktywności i twórczego działania wśród dzieci i młodzieży uzdolnionej – projekty konkursowe dla szkół.

Podczas wakacji przystąpiliśmy do konkursu na najciekawszy projekt i zakwalifikowaliśmy się do grupy szkół, które uzyskały dotację. A było o co walczyć, ponieważ docelowo uzyskaliśmy 11 tysięcy złotych. 80% stanowiła dotacja, 20% kosztów pokryło Miasto Nowy Dwór Mazowiecki. Projekt „To właśnie teatr” był  skierowany do uczniów z Klubu Teatralnego „Scena Pod Sceną” działającego w naszej szkole od  6 lat. Jego celem jest rozwijanie zainteresowań artystycznych oraz światem teatru, wzmacnianie wiary we własne siły, zwiększenie samooceny uczniów. Działania obejmowały:

• Cykliczne spotkania Klubu Teatralnego prowadzone przez nauczyciela odpowiedzialnego

za realizacje projektu;

• Przygotowanie autorskiego przedstawienia zatytułowanego „Ona i On – acha!” Uczniowie pracowali metodą improwizacji, uczyli się pracy w zespole, rozwijali kreatywne myślenie;
  • Wyjazd do teatru dla uczniów Klubu Teatralnego. Obejrzeliśmy przedstawienie „Pan Jowialski” w Teatrze Polonia i naprawdę zainteresowaliśmy się klasyką;
  • Wyjazd do teatru dla innych chętnych uczniów naszej szkoły w celu zainteresowania światem teatru. Pięćdziesięciu  uczniów obejrzało spektakl „Przedstawienie świąteczne w szpitalu Św. Andrzeja”  w Och – Teatrze;
  • Wyjazdy na warsztaty teatralne do Teatru Studio i do Szkoły Aktorskiej  Machulskich, gdzie mieliśmy możliwość doskonalenia własnego warsztatu pracy;
  • Przygotowanie fotoreportażu promującego  działalność Klubu Teatralnego i tym samym zachęcenie  innych uczniów do uczestnictwa w zajęciach;
  • Organizacja  konkursu literackiego „Dlaczego teatr? Prace, które napłynęły do naszej komisji konkursowej charakteryzowały się niezwykłą dojrzałością i pomysłowością. Zakupiono nagrody dla uczniów, a każdy uczestnik otrzymał dyplom za udział w konkursie.
  • Przygotowanie „Teatralnych Mikołajek”, na których odbyła się premiera przedstawienia „Ona i On – acha!” z udziałem uczniów,  nauczycieli, absolwentów, rodziców   i społeczności lokalnej.

Uczniowie klubu Teatralnego bardzo pozytywnie ocenili realizacje projektu. Stwierdzili,

że dzięki pracy w Klubie Teatralnym rozwijają swoje zainteresowania i pasje. Ponadto maja wpływ na tematykę przedstawień i mają poczucie, że każda sztuka jest ich wspólnym dziełem. Dzięki spotkaniom uczniów klas I – III, młodsi uczniowie lepiej adaptują się

w szkole, a wszyscy mogą wykorzystać nabyte umiejętności na innych przedmiotach. Uczniowie, którzy skorzystali z wyjazdów do teatru, również nie kryli swojego entuzjazmu. Przekonali się, że teatr nie musi być nudny i zadeklarowali, ze będą do teatru powracać. Projekt został też bardzo pozytywnie odebrany przez rodziców. Z łezką w oku oglądali swoje dzieci na scenie.

Mamy nadzieję, że nasi uczniowie będą świadomymi odbiorcami sztuki, a teatr będzie dla nich miejscem wzruszeń i realizacji swoich marzeń. A dlaczego teatr? W jednej z prac konkursowej napisano: „Dlaczego teatr? Dla atmosfery, specyfiki, całkowitego zanurzenia się w problemy bohaterów i bycia świadkiem ich rozwiązywania. Dla przeżywania sercem wielu historii. Od prawdziwych dramatów, po komedie życia codziennego.”

Serdecznie dziękujemy Panu Burmistrzowi Jackowi Kowalskiemu oraz Wydziałowi Edukacji i Spraw Społecznych  za umożliwienie realizacji projektu.

Koordynator projektu – Małgorzata Pawełas

wyświetl galerię w Cooliris