wyświetl galerię w Cooliris

Klasy pierwsze na wyjeździe integracyjnym w Wildze

29 września 2016 r. klasy pierwsze wraz z wychowawcami i opiekunami wyjechały na wycieczkę integracyjną do Wilgi. Wyjazd miał na celu zintegrować uczniów, nauczyć ich współpracy i współdziałania w różnych warunkach i okolicznościach, a także poznania siebie i swoich możliwości.

Nasza klasa 1a zaczęła swoją przygodę od nauki rozpalania ogniska bez pomocy zapałek, a przy użyciu noża i krzesiwa. Nie było łatwo, ale w końcu wszystkim udało się wykonać zadanie, które było dla wszystkich nowym niezapomnianym przeżyciem. Potem odbyły zabawy z liną. Do pierwszej z nich był potrzebny spryt i pomysłowość, którym niestety nie wykazała się nasza klasa. W drugiej zabawie dzieliliśmy się na 5-osobowe grupy i każda grupa miała jednocześnie skoczyć przez skakankę. Nie wszystkim się udawało, jednakże jedna grupa skoczyła aż 20 razy. Trzecią i ostatnią już zabawą było przeciąganie liny, w której wszyscy wykazali się zawziętością w dążeniu do celu. To było doskonałe.

Po krótkim odpoczynku przyszedł czas na „survival”, czyli naukę korzystania z mapy i kompasu. Zadanie polegało na wyznaczeniu azymutu i dotarciu do podanego celu. Dzięki  pani prowadzącej i klasowych harcerzy wyszliśmy z lasu z wielką wiedzą o mapie i kompasie.

Przyszedł czas na zasłużony odpoczynek i posiłek własnoręcznie przyrządzony na ognisku. A potem zabawa i wspólne zdjęcie z wychowawczynią Panią Małgorzata Pawełas. Zamiast „cis”, „ser”, czy „dżem” wszyscy chórem krzyknęli „rowerek wodny”. To nasz klasowy okrzyk rozpoznawczy.

Następnie poszliśmy strzelać z łuku. Na początku instruktor pokazał jak to się robi, a potem to już różnie było, jedni trafiali inni nie, ale wszyscy bawili się znakomicie. Niektórzy, w oczekiwaniu na swoją kolej strzelania, próbowali sił w sztuce akrobacji wisząc głową w dół. Po skończonej strzelaninie każdy wybiegł do lasu szukać strzał, które daleko poleciały. Szukanie okazało się całkiem ciekawe.

Na koniec nasza klasa 1a poszła na zabawy integracyjne do dużej stajni dla koni. Braliśmy udział w różnych turniejach, podczas których bawiąc się, wykonując zadania, jednocześnie uczyliśmy się współpracy z każdym, a nie tylko z wybranymi przez siebie osobami. Było dużo upadków, ale nikt nikogo nie obwiniał i to było dobre i przyjacielskie ze strony naszej klasy.  Pojawiły się też skrzynki. Tym razem wszyscy stali na nich, a na końcu była dodatkowa wolna. Na czas grupa podnosiła wolną skrzynkę i podawała do przodu, ostatnia osoba musiała przejść przez wszystkich, starając się nie spaść  i  stanąć na wolnej skrzynce na początku. I tak to szło:  skrzynka – człowiek – skrzynka – człowiek itd. Było to naprawdę integrujące ćwiczenie, ponieważ uczestnicy musieli trzymać się siebie nawzajem, żeby nie spaść

i nie stracić punktu. To dopiero była trudna zabawa, ale i tak  chyba każdy bez wyjątku opuszczał stajnię  z uśmiechem na twarzy.

Myślę, że dzięki temu wyjazdowi uczniowie klas pierwszych mogli poznać się bliżej, nauczyć się  rozwiązywać problemy i wykonywać zadania współpracując ze sobą i pomagając sobie nawzajem. Mogli poznać siebie i swoje umiejętności w różnych sytuacjach, poza salami i korytarzami szkolnymi.

Cieszę się, że mogę być w tak wspaniałej klasie i mam nadzieję, że będzie więcej takich wyjazdów.

Amelia Nurczyńska z klasy 1a

wyświetl galerię w Cooliris