Treść strony - Przedszkole

Kiedy muszę dostarczyć dokumenty?

Wydrukowany i podpisany wniosek razem z dokumentami potwierdzającymi kryterium należy dostarczyć do sekretariatu przedszkola pierwszego wyboru do 15 marca 2024 do godziny 15.00

Liczy się adres zamieszkania czy zameldowania?

Dziecko nie musi być zameldowane na terenie Nowego Dworu Mazowieckiego.

Ile preferencji przedszkoli mogę wybrać w naborze?

3 placówki.

W jakim wieku musi być dziecko, aby uczestniczyć w rekrutacji?

Postępowanie rekrutacyjne na rok szkolny 2024/2025 dotyczy dzieci z roczników 2018 - 2021.

Czy w rekrutacji do przedszkola obowiązuje rejonizacja?

Nie.

Co oznacza kryterium „rodzeństwo kandydata będzie kontynuowało w danym roku edukację w przedszkolu/szkole?

Kryterium należy rozumieć w ten sposób, że rodzeństwo kandydata będzie uczęszczało do przedszkola/szkoły podstawowej w roku szkolnym 2024/2025.

Czy dzieci spoza Gminy Nowy Dwór Mazowiecki mogą brać udział w rekrutacji do przedszkola?

Kwestię tę reguluje zapis ustawy Prawo oświatowe: Art.131.1. Do publicznego przedszkola, oddziału przedszkolnego w publicznej szkole podstawowej lub publicznej innej formy wychowania przedszkolnego przyjmuje się kandydatów zamieszkałych na obszarze danej gminy. Dzieci spoza Gminy Nowy Dwór Mazowiecki mogą zostać przyjęte po zakończeniu rekrutacji zasadniczej i uzupełniającej, tj. po 1 września 2024 r., jeśli przedszkole posiada wolne miejsca.

Czy osoba przebywająca na urlopie macierzyńskim lub wychowawczym jest traktowana jako osoba zatrudniona?

W przypadku osób będących na urlopach macierzyńskich lub wychowawczych -  są to osoby pozostające w stosunku pracy. Osoby takie  po zaznaczeniu odpowiedniego kryterium są zobligowane do dołączenia zaświadczenia o zatrudnieniu przy składaniu dokumentacji w placówce. Jeżeli osoba prowadzi działalność gospodarczą, składa wydruk z CEIDG.

Kryterium zatrudnienia nie dotyczy osób, które zawiesiły funkcjonowanie działalności gospodarczej.

Skąd wziąć zaświadczenie o zatrudnieniu?

Zaświadczenie o zatrudnieniu wystawia pracodawca. Zaświadczenie musi zawierać informację o wymiarze zatrudnienia.

Czy dyrektor placówki zatrzymuje dokumenty potwierdzające kryteria czy tylko do wglądu np. wyroki rozwodowe?

Dyrektor zatrzymuje dokumenty składane przez rodziców razem z wnioskiem i nie ma możliwości ich odzyskania.

Czy należy składać oryginały czy kopie dokumentów potwierdzających kryteria?

Dokumenty mogą być składane: w oryginale, notarialnie poświadczonej kopii, albo urzędowo poświadczonego odpisu lub wyciągu z dokumentów, a także w postaci kopii poświadczonej
za zgodność z oryginałem przez rodzica kandydata. W przypadku poświadczania za zgodność przez rodzica dokument musi zawierać odręczny dopisek „POŚWIADCZAM ZGODNOŚĆ Z ORYGINAŁEM” + podpis rodzica.

Czy komisja rekrutacyjna może żądać dodatkowych dokumentów?

Przewodniczący komisji rekrutacyjnej ma prawo wglądu do innych dokumentów potwierdzających okoliczności zawarte w oświadczeniach. Kopie innych dokumentów, które nie są wymagane, nie powinny zostać dołączone do składanego wniosku rekrutacyjnego.

W jaki sposób udokumentować samotne wychowywanie dziecka?

Do dokumentów należy dołączyć prawomocny wyrok sądu rodzinnego orzekający rozwód lub separację lub akt zgonu, a także wypełnić oświadczenie o samotnym wychowywaniu dziecka oraz niewychowywaniu żadnego dziecka wspólnie z jego rodzicem.

Przewodniczący komisji rekrutacyjnej może żądać dokumentów potwierdzających okoliczności zawarte w oświadczeniu (np. wyrok sądu orzekający pozbawienie praw rodzicielskich ojca/matki). Oświadczenie o samotnym wychowywaniu może być zweryfikowane w drodze wywiadu.
Do wywiadu stosuje się przepisy dotyczące rodzinnego wywiadu środowiskowego przeprowadzanego przez odpowiednie instytucje publiczne, np. OPS.

Jaki dokument poświadcza objęcie dziecka pieczą zastępczą?
Potwierdzeniem pieczy zastępczej jest orzeczenie sądu lub umowa zawarta między rodziną zastępczą a starostą.

Składanie wniosku

Czy wystarczy wypełnić wniosek elektronicznie?
Nie, wniosek należy wydrukować, podpisać i złożyć w placówce pierwszego wyboru wraz z wymaganymi załącznikami w terminach
i godzinach określonych w harmonogramie. Wniosek należy złożyć osobiście w sekretariacie lub w formie wykonanego skanu dokumentów drogą elektroniczną z adresu e-mail podanego w systemie naboru. KAŻDY ZESKANOWANY DOKUMENT MUSI MIEĆ NAZWĘ, najlepiej, żeby dokumenty zapisane były w formie JEDNEGO pliku pdf.

Czy można wysłać wniosek pocztą?
Można wysłać wniosek za pośrednictwem poczty lub kuriera, lecz należy pamiętać aby został dostarczony do danej placówki w terminie
i w godzinach składania wniosku.

Czy kolejność złożenia wniosku ma wpływ na wyniki rekrutacji?

TAK

Czy wniosek o przyjęcie dziecka do przedszkola musi być podpisany przez obojga rodziców?

Tak, jeżeli władza rodzicielska przysługuje obojgu rodzicom.

Podpis nie będzie wymagany, gdy jeden z rodziców został pozbawiony władzy rodzicielskiej lub gdy jego władza rodzicielska została ograniczona do danego zakresu spraw. W przypadku braku zgody rodziców (podpisu obojga) konieczne jest rozstrzygnięcie sądu rodzinnego.