Klub Dokumentacji Archiwalnej

Szkoła jest miejscem szczególnym, ponieważ uczniowie poza zdobywaniem wiedzy, mogą również rozwijać swoje własne zainteresowania, umiejętności i zdolności. Klub Dokumentacji Archiwalnej jest jednym z takich właśnie miejsc w naszym gimnazjum.

Głównym jego celem jest systematyczne dokumentowanie życia szkoły, czyli wydarzeń szkolnych i klasowych, do których zaliczyć można m.in. uroczystości szkolne, wycieczki edukacyjne i krajoznawcze, koncerty muzyczne, przedstawienia teatralne, akcje charytatywne, a także szczególne osiągnięcia uczniów w konkursach przedmiotowych i zawodach sportowych.

Młodzi ludzie, uczestnicząc w zajęciach klubu, mają szansę rozwijać swoje zdolności, zarówno plastyczne, jak i redakcyjne. Uczą się systematyczności, sumienności, punktualności i odpowiedzialności, a także współpracy.

Ponadto aktywna i systematyczna praca w klubie kształtuje twórczą postawę, rozwija kreatywność i pozytywnie wpływa na samoocenę ucznia.

Cele szczegółowe:

• Systematyczne dokumentowanie życia szkoły: wydarzeń, uroczystości szkolnych i klasowych oraz osiągnięć uczniów w danym roku szkolnym.
  • Redagowanie różnych tekstów np. sprawozdań, artykułów, recenzji.
  • Projektowanie poszczególnych kart kroniki.
  • Tworzenie i udoskonalenie zbioru zasad obowiązujących członków w grupie (np.: punktualność, praca w grupie, praca indywidualna).
  • Integrowanie uczniów z różnych klas podczas wspólnie wykonywanych zadań.
  • Wszechstronne rozwijanie zdolności ucznia: plastycznych, artystycznych, redakcyjnych, organizacyjnych.
  • Współpraca z innymi klubami, np.: prasowym, plastycznym.
  • Inspirowanie  do aktywnego spędzania czasu wolnego.
  • Kreowanie roli szkoły jako centrum lokalnej aktywności.
  • Wzbogacanie tradycji szkoły zgodnie z założeniami programu wychowawczego.
  • Angażowanie się w działania na rzecz społeczności szkolnej i lokalnej, tworzenie więzi ze środowiskiem.
  • Zawieranie głębokich, wartościowych przyjaźni.
  • Kształtowanie umiejętności działania zespołowego.
  • Wykorzystanie własnych umiejętności i doświadczeń.
  • Rozwijanie zainteresowań.

Zasady działania klubu:

1. Członkiem klubu może zostać każdy zainteresowany uczeń naszej szkoły.

2. Spotkania odbywają się raz w tygodniu w godzinach niekolidujących z planem lekcyjnym członków klubu.

3. Uczestnicy podczas pierwszego organizacyjnego spotkania zapoznani zostają  z planem pracy klubu.

4. Uczestnicy i opiekun opracowują wspólnie regulamin Klubu Dokumentacji Archiwalnej.

5. Zajęcia mają charakter grupowy i indywidualny.

6. Czas spotkań odnotowywany jest w dzienniku zajęć.

7. Członkowie starają się systematycznie i aktywnie uczestniczyć z zajęciach klubu. Zgłaszają własne propozycje i wykorzystują swoje zdolności i doświadczenie.

8. Systematyczny i aktywny udział w zajęciach nagradzany jest odpowiednią liczbą plusów z zachowania na koniec semestru.

Opiekun klubu

Beata Majewska